Wtorkowy Przegląd Prasy

Wbrew wcześniejszym deklaracjom Optimus nie odchodzi od Internetu. Jego zarząd wierzy, że za naszą wschodnią granicą warunki dla e-biznesu są lepsze.

PULS BIZNESU

Aldoo uruchamia Wirtualne Targi

Krakowska spółka Aldoo uruchomi wirtualną powierzchnię wystawienniczą na użytek firm z sektora MŚP, których nie stać na udział w tradycyjnych targach. Roczny abonament za usługę będzie wynosił 400 zł. Aldoo zamierza wzbogacić serwis o branżowe czaty i listy dyskusyjne, multimedialne prezentacje a także otworzyć nowy serwis na zagranicznych partnerów. (s.9)

PRAWO I GOSPODARKA

Ukraińskie wsparcie

70 tys. komputerów zamierza sprzedać w tym roku Optimus. Jak mówi w wywiadzie dla PG prezes zarządu Jacek Krawczyk będzie to możliwe dzięki kontraktom dla administracji ukraińskiej. U naszych wschodnich sąsiadów Optimus zamierza współtworzyć ponadto internetowy portal ekonomiczno-edukacyjny. (s.1, 16)

Intrygi wokół Telecom Italia

Pirelli we współpracy z Benettonem przejął kontrolę nad czwartym co do wielkości europejskim telekomem - Telecom Italia. Stworzone specjalnie w tym celu joint venture przejęło TI za pośrednictwem Olivetti, które kontrolowało operatora. (s.6)

Trwają targi o TP S.A.

Powodem wahania MSP w negocjacjach z France Telecom może być obawa o polityczne oskarżenia "wyprzedawania za bezcen majątku narodowego", chociaż cena 25 zł za akcję TP S.A., o której mówią nieoficjalne informacje, wydaje się na tle rynku bardzo dobra. Analitycy przewidują, że do transakcji jednak dojdzie, chociaż nie koniecznie do dnia wygaśnięcia opcji. (s.13)

Krok w dobrym kierunku

Kontrakt Softbanku z MEN na internetyzację kilkuset szkół analitycy oceniają bardzo pozytywnie. Marża z tytułu umowy nie będzie wysoka, ale kontrakt stanowi dobry przyczółek na perspektywicznym rynku dostaw dla systemu szkolnictwa. Doraźnie nie poprawi to wyników firmy, której zysk netto w 2001 r. anonimowi analitycy szacują o 9 mln zł niżej w porównaniu do skorygowanej już prognozy zarządu spółki. (s.14)

PARKIET

KGHM zainwestował w akcje TL ponad 0,5 mld zł

534 mln zł zainwestował KGHM w Telefonie Lokalną, wliczając w to objęcie wartej 70 mln USD emisji obligacji operatora. Inwestycję koncern sfinansuje kredytem Banku Handlowego. KGHM zamierza sprzedać TL, ale zdaniem analityków w 2001 r. trudno będzie mu uzyskać cenę, która zagwarantuje chociaż zwrot poniesionych nakładów. (s.2)

mBank w 2002 r. na giełdzie

mBank powinien zadebiutować na giełdzie w drugiej połowie przyszłego roku na podstawie giełdowej licencji Banku Częstochowa. Wirtualny bank posiada 100 tys. klientów i zgromadził 800 mln zł depozytów. (s.6)