Wtorkowy Przegląd Prasy

W Sejmie złożony dziś zostanie projekt ustawy, której celem jest podział Telekomunikacji Polskiej S.A. Przedstawiciele TP S.A. uznali pomysł za absurdalny. Sami inicjatorzy powątpiewają natomiast w możliwość przeprowadzenia projektu jeszcze za tej kadencji Sejmu.

GAZETA WYBORCZA

Znowu komornik

Spółka 4Media nie spłaciła w całości swojego długu wobec OMD Poland. Ostateczny termin zapłaty minął wczoraj o godz. 15. Dziś komornik zajmie dwie spółki zależne: Druk Serwis oraz Regionalne Rozgłośnie Radiowe. 4Media są winne domowi mediowemu jeszcze około 950 tys. zł. (s. 15)

PULS BIZNESU

Posłowie chcą podzielić TP S.A...

W dniu dzisiejszym grupa posłów ma złożyć w Sejmie projekt ustawy, która umożliwiałaby prezesom URT i UOKiK podział Telekomunikacji Polskiej. Projekt ustawy dotyczy odpowiednich zmian w ustawie o ochronie konkurencji o konsumentów oraz w Prawie telekomunikacyjnym. Podział byłby możliwy po uznaniu TP S.A. za podmiot dominujący. Inicjatorzy projektu oceniają, że nie ma on szans na uchwalenie w tej kadencji. Przedstawiciele TP S.A. uznali pomysł za spóźniony o 9 lat i w obecnej sytuacji – absurdalny. (s. 1, 3)

Alcatel i Netia mają kontrakty za 14 mln zł

Alcatel Polska podpisał kontrakty z Netią Network i Netią Telekom Mazowsze na dostarczenie sprzętu telekomunikacyjnego. Pierwszy kontrakt, na budowę ogólnopolskiej sieci SDH opiewa na ponad 10 mln zł a drugi, dotyczący rozbudowy systemu nadzoru sieci operatora – na prawie 4 mln zł.

TP S.A.: żądanie NOM bez podstaw

W oficjalnym komunikacie, kierownictwo TP S.A. odrzuciło wczoraj zarzuty NOM-u. Telekomunikacja nie blokowała dostępu do rynku połączeń międzymiastowych, ponadto nie może odpowiadać za niewłaściwe przygotowanie podstaw prawnych procesu liberalizacji tego rynku – napisano w komunikacie. (s. 7)

PARKIET

Finał transakcji z Vivendi do 30 lipca?

Pomimo nadal obowiązującego na wniosek Eastbridge zabezpieczenia na akcjach Elektrimu Telekomunikacji, należących do Elektrimu, porozumienie między warszawskim holdingiem oraz Vivendi zostanie prawdopodobnie podpisane do 30 lipca. Transakcja z Eastbridge (przejęcie przez Elektrim za 38 mln zł 100% akcji Easy Net) zostanie zapewne zakończona równolegle z podpisaniem umowy z Vivendi. (s. 1)

PRAWO I GOSPODARKA

Użytkownik coraz droższy

W ciągu pierwszego półrocza 2001 operatorzy telefonii komórkowej zdobyli ponad 1,5 mln nowych abonentów. 550 tys., najwięcej, pozyskała PTK Centertel. Era i Polkomtel podłączyły odpowiednio 520 tys. i 460 tys. abonentów. Rosną jednak koszty pozyskania nowych klientów. W Erze wyniósł on w I kw. r. 635 zł (rok wcześniej odpowiednio 592 zł). Klient płacący abonament kosztował w I kw. br. 937 zł (wzrost odpowiednio o 19 zł) a użytkownik bezabonamentowego TAK TAK-a – 186 zł (rok wcześniej – 112 zł). (s. 3)