Wtorkowy Przegląd Prasy

Inwestorzy giełdowi grają na akcjach TP SA, licząc na rychłe porozumienie MSP z France Telecom. Jeżeli potwierdzą się pogłoski, to FT kupi akcje około 50% drożej niż wynosi teraz giełdowy kurs TP S.A.

GAZETA WYBORCZA

Plotka na kursie

Kursy akcji TP S.A. skoczył podczas wczorajszych notowań giełdowych o blisko 8%. Na akcje TP S.A. przypadła wczoraj prawie połowa wartość wszystkich giełdowych transakcji. Popularność operatora wynika z faktu, że według nie potwierdzonych opinii skarb państwa jest bliski zakończenia negocjacji z France Telecom na temat realizacji opcji zakupu 10-proc. pakietu akcji TP S.A. Kontrahenci porozumieli się prawdopodobnie na poziomie 24-25 zł za akcję. (s.15)

PARKIET

Akcje Szeptela po 30 zł

Zarząd Szeptela ustalił cenę emisji nowych akcji spółki. Przyniesie ona od 90 do 240 mln zł w zależności od wielkości emisji, która waha się między 3 a 7,95 mln akcji. Giełdowy kurs akcji operatora oscyluje około 30,5 zł. (s.2)

RZECZPOSPOLITA

Mikroprocesor powstrzyma złodziei

Jeżeli nie rozpocznie się na masową skalę dystrybucja "chipowych" kart płatniczych, to straty z tytułu oszustw przy płatnościach sięgną w Europie 600 mln USD do 2005 r. W bieżącym natomiast najwięcej oszustw dokonano używając skradzionych kart lub też wykorzystując dane użytkownika karty w Internecie. W krajach naszego regionu internetowe oszustwa zdarzają się najczęściej w Czechach. (s.B4)

PRAWO I GOSPODARKA

Onet i Wirtualna Polska nadal najpopularniejsze

Według badań TNS OBOP 19% Polaków deklarowało w czerwcu posiadanie dostępu do Internetu. W rankingu spontanicznej znajomości portali wciąż Onet wyprzedza WP a na trzecim miejscu plasuje się Interia. (s.5)

PULS BIZNESU

BGŻ wyda 150 mln zł na system informatyczny

BGŻ wybrał dostawcę systemu informatycznego, którym będzie Apexim we współpracy z łódzką firmą Wonlok. Jest to pierwszy przypadek wyboru polskiego systemu pośród krajowych banków. Analitycy powątpiewają w słuszność tej decyzji, ale BGŻ argumentuje, że tego wymaga współpraca z licznymi instytucjami państwowymi i bankami spółdzielczymi, które należą do grupy BGŻ. System Eurobank będzie wdrażany pilotażowo w IV kw. br. a pełna implementacja nastąpi w roku przyszłym. (s.3)

BRE Bank może teraz wycofać Best z GPW

BRE Bank zamierza wprowadzić mBank na giełdę dzięki licencji Banku Częstochowa. Placówki częstochowskiego banku posłużą do organizacji detalicznej sieci BRE - Multibanku. Pierwotnie Multibank jako pierwszy miał trafić na parkiet, ale szybki rozwój mBanku spowodował, że zarząd BRE zmienił plany. (s.5)