Wtorkowy Przegląd Prasy

Trzy spółki: Arena, Elektrim i Telekomunikacja Polska przyczyniają się do tego, że pomimo sezonu ogórkowego dziennikarze nie pozostają bezrobotni. Dzisiejszy korespondencyjny "pojedynek" zdecydowanie wygrał Elektrim.

PRAWO I GOSPODARKA

Znowu zamęt w Elektrimie

Zarząd Elektrimu złożył do KPWiG doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niektórych członków rady nadzorczej. Przecieki, jakie wyszły od nich spowodowały nieuzasadniony wzrost kursu akcji holdingu oraz utrudniały negocjacje z Vivendi. Stanowisko zarządu Elektrimu podzielają inwestorzy finansowi obecni w akcjonariacie. Kolejny konflikt może doprowadzić do wyboru nowych władz, ale nie wcześniej, niż po podpisaniu umowy z Vivendi (str. 1 i 10).

Złe perspektywy dla polskiego e-commerce ...

Elektroniczne sklepy nie zagrażają tradycyjnym placówkom handlowym. W ciągu ostatniego miesiąca zaledwie 5 proc. polskich internautów zrobiło zakupy w Sieci. Głównie z powodu braku zaufania do produktów sprzedawanych przez Internet, niskiego poziomu bezpieczeństwa transakcji, zbyt długiego czasu dostaw towarów, oraz przekonaniu, że dokonywanie zakupów metodą tradycyjną jest prostsze (str. 5).

GAZETA WYBORCZA

... za to na świecie jest coraz lepiej

Już 15 proc. internautów na świecie robi zakupy online. Prym wiodą Stany Zjednoczone, gdzie ten sposób robienia zakupów stosuje co trzeci sieciowy serfer. Liczba osób kupujących w Sieci w ciągu ostatnich lat wzrosła o 50 proc. - wynika z raportu Global eCommerce Report 2001 (str. 17).

PARKIET

Optimus zwiększa stratę

Grupa kapitałowa Optimusa zanotowała w ub. r. 50,3 mln zł straty netto, wobec 11,7 mln zł w 1999 r. Największa stratę w grupie poniósł portal Onet uzyskując 13,5 mln zł straty na czysto. Konsolidacją nie zostały objęte PAGI i Lockheed Martin, dla których ubiegły rok był wyjątkowo nieudany. Strata pierwszej z nich wyniosła 17,4 mln zł, drugiej 7,8 mln zł (str. 3).

Obligacje to dobry pomysł

Jako ciekawy analitycy oceniają pomysł wyemitowania przez Skarb Państwa obligacji zamiennych na akcje Telekomunikacji Polskiej. Większość z nich uważa, że MSP chce w ten sposób poprawić swoją pozycję w negocjacjach z France Telecom. Minister Skarbu zamierza wyemitować obligacje zamienne, jeśli Francuzi nie zdecydują się na dokupienie 10 proc. akcji naszego narodowego operatora (str. 2).

PULS BIZNESU

Agora chce Parkietu

Agora jest zainteresowana odkupieniem od TP Internet spółki Parkiet Media, wydającej m.in. gazetę Parkiet. Wydawca Gazety Wyborczej chce w ten sposób wzmocnić swój dział ekonomiczny. TPI zapłaciło za 50,6 proc. pakiet akcji Parkiet mediów 20 mln zł. Obecnie taka suma dla Agory nie wchodzi w rachubę (str. 4).