Wtorkowy Przegląd Prasy

Ericsson ma zamiar zwolnić w tym tygodniu 6 tys. pracowników, musi bowiem ograniczyć koszty w obliczu spowolnienia wzrostu gospodarczego.

RZECZPOSPOLITA

Telekomy odbiły od dna

W końcu ubiegłego tygodnia węgierski rynek akcji ożywił się przede wszystkim za sprawą akcji telekomu Matav. Kurs akcji spółki podążał śladem telekomów eruropejskich, zwłaszcza Deutsche Telecom, który jest inwestorem strategicznym w Matav. Również rynek czeski zależny był od akcji telekomów, których kurs szedł w górę. Kurs akcji Cesky Telecom odzwierciedlał ceny akcji telekomów w Europie oraz nastroje inwestorów dotyczące prywatyzacji spółki. (s. B5)

Chiny: przerwa w kawiarenkach internetowych

Chiny zawiesiły na 3 miesiące wydawanie zezwoleń na nowe kawiarnie internetowe, ponieważ chcą poprawić przepisy o dostępie do Sieci. Władze przeprowadzają również surową weryfikację lokali już istniejących. W zeszłym roku liczba użytkowników kawiarni internetowych wzrosła w Chinach o 153%, do 22,5 mln, głównie młodych ludzi. (s. B2)

GAZETA WYBORCZA

Cisco ostrzega

Największy na świecie producent sprzętu do sieci elektronicznych Cisco Systems, ogłosił, że jego zyski w III kw. roku podatkowego (kończącego się 30 września br.) będą znacznie niższe od oczekiwanych przez analityków, a sprzedaż spadnie o 30% w stosunku do ubiegłego kwartału. Firma planuje również zwolnienie 8,5 tys. pracowników. (s. 24)

Klient złapany w sieć

Polski rynek banków detalicznych przeżywa rewolucję. Powstają wirtualne banki, do których dostać się można tylko przez Internet. Bankowość elektroniczna narodziła się w USA na początku lat 90., a momentem przełomowym – rok 1995, kiedy to powstał pierwszy całkowicie wirtualny bank Security First Network Bank. W Polsce początki bankowości elektronicznej sięgają 1998 r., kiedy to Pekao S.A. otworzyło w Internecie pierwszy wirtualny oddział. (s.27)

FINANCIAL TIMES

Ericsson ma zamiar zwolnić kolejne 6 tys. osób

Szwedzki producent sprzętu telekomunikacyjnego ma zamiar zwolnić w tym tygodniu 6 tys. pracowników, musi bowiem ograniczyć koszty w obliczu spowolnienia wzrostu gospodarczego. Oznacza to, że w tym roku Ericsson zwolni 15% wszystkich zatrudnionych i będzie zatrudniał 90 tys. osób. Firma chce zaoszczędzić w 2001 r. 2 mld USD, a niektórzy analitycy są zdania, że aby ten cel osiągnąć niezbędne będzie zwolnienie kolejnych 10 tys. pracowników.