Wtorkowy Przegląd Prasy

PTK Centertel podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału, w związku z przygotowaniem do wdrożenia telefonii 3G. Nie będzie to, według zapowiedzi przedstawicieli operatora sieci Idea, jedyne podwyższenie kapitału w tym roku.

PRAWO I GOSPODARKA

Idea szykuje się do UMTS

Zgromadzenie wspólników PTK Centertel podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o 70 mln zł poprzez podwyższenie wartości nominalnej każdego waloru. W wyniku podwyższenia kapitał wzrośnie z 1,73 do 1,8 mld zł. Według przedstawicieli spółki, w tym roku można spodziewać się dalszego podwyższania kapitału operatora sieci Idea. Pieniądze zostaną wykorzystane na przygotowanie infrastruktury i wdrożenie telefonii 3G. Proporcja udziałów akcjonariuszy – TP S.A. i France Telekom, nie zmieni się. (s. 2)

W TS powtórka przetargu

Według informacji podanych przez rzecznika Totalizatora Sportowego, trwają prace nad ustaleniem reguł przetargu na operatora on-line. Przygotowania do przetargu zajmą kilka tygodni. Wczoraj odbyło się spotkanie przedstawicieli MSP z GTECH-em, jednak nie ujawniono jego szczegółów. (s. 2)

Uboższy początek roku

Od połowy roku ub. r. znacząco maleje zaangażowanie funduszy venture capital w firmy internetowe. Tendencję spadkową potwierdzają dane opublikowane w raporcie internetvcwatch.com. 11,83 mld USD trafiło w pierwszym kwartale 2001 do 770 przedsiębiorstw. Oznacza to 16% spadek w porównaniu z ostatnim kwartałem ub. r. Liczba firm dofinansowanych zmniejszyła się o prawie 8%. (s. 5)

Studenckie e-miasteczko

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej ukończyli etap wstępny projektu badania studenckiego miasteczka internetowego. Analiza dotyczy kształtowania się zrębów społeczeństwa informacyjnego w Polsce. W eksperymencie uczestniczyli studenci I i III roku, którym zapewniono stały, nieograniczony dostęp do Sieci. Badania wykazały, że najczęściej Internet wykorzystywano do korespondencji, zdobywania informacji, przeglądania stron i uczestnictwa w grupach dyskusyjnych. Co czwarty badany wykorzystywał Sieć do kontaktów z uczelnią. (s. 5)

PULS BIZNESU

Netia nie zrezygnowała z UMTS

Ministerstwo Łączności, pomimo przekroczenia dwóch ustawowo określonych terminów odpowiedzi, zwleka z ustosunkowaniem się do wniosku przedstawionego przez Netię w sprawie UMTS. Skarga spółki, domagającej się przyznania koncesji na zasadach podobnych do zaoferowanych operatorom GSM złożona została w grudniu 2000. Według przedstawicieli MŁ, odpowiedź jest przygotowywana. Przedstawiciele Netii zapowiadają, że skierują sprawę do NSA w przypadku, gdy ministerstwo odrzuci wniosek. (s. 7)

GAZETA WYBORCZA

Ulubieniec funduszy

Fundusze inwestycyjne należące do Wólczanki i BRE Banku mają w sumie 20% akcji stojącego do niedawna na krawędzi bankructwa Apeximu. Fundusze liczą zapewne na wejście do spółki inwestora zagranicznego. (s. 22)

PARKIET

Rośnie sektor IT

Na wczorajszej sesji GPW najmocniejszym elementem były spółki nowych technologii. Wskaźnik TechWIG wzrósł o 2,5% (WIG o 0,9%), co analitycy odbierają jako reakcję na poprawę prognoz Amazon.com (s. 1)

CU kupił papiery ComputerLandu

Commercial Union posiada obecnie 5,84% akcji ComputerLandu. Akcje warszawskiej spółki nabył prawdopodobnie od syndyka masy upadłościowej jednego z byłych akcjonariuszy spółki – Vanstar Corporation. CU posiada obecnie ponad 5% głosów na WZA i 380 312 akcji spółki. (s. 3)