Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Wtorkowy Przegląd Prasy

Ministerstwo skarbu kontaktuje się ze zwycięzcą przetargu na operatora on-line Totalizatora Sportowego, amerykańskim GTech, poprzez media. Polski oddział tej firmy nie otrzymał do tej pory oficjalnej informacji o unieważnieniu wyników konkursu.

PARKIET

Voyager.com na razie ze stratą

W zamierzeniach STGroup Voyager stać się ma internetowym centrum turystyki. Na razie jednak spółka zależna przynosi straty – przy przychodach ok. 0,53 mln zł, wyniosły one 1,2 mln zł. Przedstawiciele Voyagera zakładają jednak osiągnięcie rentowności jeszcze w tym roku. Voyager, który zajmuje się także przygotowywaniem narzędzi informatycznych dla rynku turystycznego, planuje sprzedaż opracowanych narzędzi e-commerce na zewnątrz. (s. 4)

Cesky Telecom traci inwestorów

Holenderski koncern telekomunikacyjny zapowiedział sprzedaż swoich udziałów, wartych ok. 700 mln USD w CT. Z podobnym zamiarem nosi się inny zagraniczny udziałowiec – Swisscom, współpracujący z Holendrami w ramach konsorcjum TelSource. W sumie obie spółki są w posiadaniu ponad 33%, pakiet większościowy (51%) jest w posiadaniu czeskiego rządu. Prascy analitycy liczą, że udziały przejmie Deutsche Telekom lub France Telekom. DT może jednak mieć problemy z czeskim urzędem monopolowym, ponieważ zakupił już ostatnio spory pakiet miejscowego operatora telefonii komórkowej – Radio-Mobil. (s. 12)

E-konsulting zagrożony?

Firmy konsultingowe specjalizujące się w Internecie, które przyczyniły się do boomu spółek typu dotcom, przechodzą zmiany. Największe, jak Razorfish, drastycznie tną zatrudnienie. Firma z Nowego Jorku zwolniła jedną piątą pracowników. Kolejne spółki zapowiadają zwolnienia i zamykają niedochodowe oddziały. Analitycy przewidują, że na rynku utrzyma się jedynie kilka firm tego typu. (s. 37)

PRAWO I GOSPODARKA

Debiut Interii źle wróży

Zły przykład Interii oraz ogólna dekoniunktura na świecie nie wróżą najlepiej kolejnym starającym się o wejście na giełdę portalom. Spółki weryfikują swoje plany dotyczące wielkości sum jakie planują uzyskać z rynku – przykładem Arena, która nie przewiduje już osiągnięcia z emisji planowanych 200 mln zł. (s. 1)

Dwie opcje – żadna dobra

Nowy właściciel portalu Ahoj, Chemiskór zaproponował pracownikom portalu alternatywę: mogą złożyć wypowiedzenie dotychczasowemu pracodawcy, The Mothership Poland sami i automatycznie zostaną zatrudnieni przez Internet Operator (spółkę zarządzającą portalem ze 100% udziałem Chemiskóru) na identycznych warunkach, albo utrzymają zatrudnienie w TMS, lecz na mniej korzystnych – miesięczne wynagrodzenie nie będzie przekraczało 800 zł brutto. Pierwsza opcja oznacza jednak również zrzeczenie się z roszczeń w stosunku do TMS, który zalega z wypłatami. (s. 9)

PULS BIZNESU

Walka o Polkomtel nabiera rozmachu

Rada nadzorcza spółki zadecyduje o ostatecznym składzie zarządu za kilka tygodni, rozpoczęły się już jednak negocjacje. Prawdopodobnie przedstawiciele KGHM i PKN sprzeciwiając się kandydaturze Jacka Bochenka nie wykonali instrukcji resortu skarbu. Na targach pomiędzy spółkami skarbu państwa zyskują TeleDanmark i Vodafone, których przedstawiciele obejmą w nowym zarządzie stanowiska odpowiedzialne za finanse i technikę. (s. 3)

GTech jest skłonny przedłużyć kontrakt

Przedstawiciele Grytek – polskiej spółki GTech poinformowali, że nie otrzymali oficjalnego pisma od MSP w sprawie anulowania wyników konkursu na operatora Totalizatora Sportowego. Jednocześnie deklarują, że są gotowi do negocjacji i kontynuacji starego kontraktu. (s. 8)