Wtorkowy Przegląd Prasy

Ministerstwo skarbu kontaktuje się ze zwycięzcą przetargu na operatora on-line Totalizatora Sportowego, amerykańskim GTech, poprzez media. Polski oddział tej firmy nie otrzymał do tej pory oficjalnej informacji o unieważnieniu wyników konkursu.

PARKIET

Voyager.com na razie ze stratą

W zamierzeniach STGroup Voyager stać się ma internetowym centrum turystyki. Na razie jednak spółka zależna przynosi straty – przy przychodach ok. 0,53 mln zł, wyniosły one 1,2 mln zł. Przedstawiciele Voyagera zakładają jednak osiągnięcie rentowności jeszcze w tym roku. Voyager, który zajmuje się także przygotowywaniem narzędzi informatycznych dla rynku turystycznego, planuje sprzedaż opracowanych narzędzi e-commerce na zewnątrz. (s. 4)

Cesky Telecom traci inwestorów

Holenderski koncern telekomunikacyjny zapowiedział sprzedaż swoich udziałów, wartych ok. 700 mln USD w CT. Z podobnym zamiarem nosi się inny zagraniczny udziałowiec – Swisscom, współpracujący z Holendrami w ramach konsorcjum TelSource. W sumie obie spółki są w posiadaniu ponad 33%, pakiet większościowy (51%) jest w posiadaniu czeskiego rządu. Prascy analitycy liczą, że udziały przejmie Deutsche Telekom lub France Telekom. DT może jednak mieć problemy z czeskim urzędem monopolowym, ponieważ zakupił już ostatnio spory pakiet miejscowego operatora telefonii komórkowej – Radio-Mobil. (s. 12)

E-konsulting zagrożony?

Firmy konsultingowe specjalizujące się w Internecie, które przyczyniły się do boomu spółek typu dotcom, przechodzą zmiany. Największe, jak Razorfish, drastycznie tną zatrudnienie. Firma z Nowego Jorku zwolniła jedną piątą pracowników. Kolejne spółki zapowiadają zwolnienia i zamykają niedochodowe oddziały. Analitycy przewidują, że na rynku utrzyma się jedynie kilka firm tego typu. (s. 37)

PRAWO I GOSPODARKA

Debiut Interii źle wróży

Zły przykład Interii oraz ogólna dekoniunktura na świecie nie wróżą najlepiej kolejnym starającym się o wejście na giełdę portalom. Spółki weryfikują swoje plany dotyczące wielkości sum jakie planują uzyskać z rynku – przykładem Arena, która nie przewiduje już osiągnięcia z emisji planowanych 200 mln zł. (s. 1)

Dwie opcje – żadna dobra

Nowy właściciel portalu Ahoj, Chemiskór zaproponował pracownikom portalu alternatywę: mogą złożyć wypowiedzenie dotychczasowemu pracodawcy, The Mothership Poland sami i automatycznie zostaną zatrudnieni przez Internet Operator (spółkę zarządzającą portalem ze 100% udziałem Chemiskóru) na identycznych warunkach, albo utrzymają zatrudnienie w TMS, lecz na mniej korzystnych – miesięczne wynagrodzenie nie będzie przekraczało 800 zł brutto. Pierwsza opcja oznacza jednak również zrzeczenie się z roszczeń w stosunku do TMS, który zalega z wypłatami. (s. 9)

PULS BIZNESU

Walka o Polkomtel nabiera rozmachu

Rada nadzorcza spółki zadecyduje o ostatecznym składzie zarządu za kilka tygodni, rozpoczęły się już jednak negocjacje. Prawdopodobnie przedstawiciele KGHM i PKN sprzeciwiając się kandydaturze Jacka Bochenka nie wykonali instrukcji resortu skarbu. Na targach pomiędzy spółkami skarbu państwa zyskują TeleDanmark i Vodafone, których przedstawiciele obejmą w nowym zarządzie stanowiska odpowiedzialne za finanse i technikę. (s. 3)

GTech jest skłonny przedłużyć kontrakt

Przedstawiciele Grytek – polskiej spółki GTech poinformowali, że nie otrzymali oficjalnego pisma od MSP w sprawie anulowania wyników konkursu na operatora Totalizatora Sportowego. Jednocześnie deklarują, że są gotowi do negocjacji i kontynuacji starego kontraktu. (s. 8)