Wtorkowy Przegląd Prasy

W przypadku przejęcia przez Vivendi kontroli nad Elektrimem Telkomunikacją, Deutsche Telekom będzie miał prawdopodobnie prawo do zakupu po cenie księgowej pakietu akcji PTC.

PARKIET

Czy Niemcy odkupią PTC?

W umowach wspólników PTC znajduje się prawdopodobnie zapis, na mocy którego Deutsche Telekom będzie miał prawo odkupienia po wartości księgowej 3,5% akcji spółki, w przypadku przejęcia udziałów kontrolnych nad Elektrimem Telekomunikacja przez Vivendi. Przedstawiciele Elektrimu nie chcieli komentować tych przypuszczeń. W najbliższą środę, na posiedzeniu rady nadzorczej Elektrimu dojdzie najprawdopodobniej do głosowania nad zmianami w zarządzie. (s. 1)

Władze Ericssona w ogniu krytyki

Po ostatnich obniżkach prognoz, nasila się krytyka zarządu spółki, zarówno ze strony związków zawodowych jak i dużych inwestorów instytucjonalnych. Także analitycy niezbyt przychylnie oceniają posunięcia w ramach programu oszczędnościowego Ericssona: redukcję ponad połowy stanu załogi działów elektroniki użytkowej i decyzję o rezygnacji z produkcji telefonów komórkowych. Produkcję tą przejmą dotychczasowi partnerzy szwedzkiego koncernu. Analitycy sugerowali raczej utworzenie joint venture z którymś z potentatów elektronicznych, jak Sony czy Matsushita. (s. 13)

PRAWO I GOSPODARKA

Tajemniczy Alcatel

W ocenie kierownictwa Alcatela, sytuacja na rynku telefonów komórkowych nie poprawi się do trzeciego kwartału br. W związku z tym przedstawiciele koncernu niechętnie komentują swoje wcześniejsze prognozy dotyczące wzrostu sprzedaży w 2001 roku o 20 - 25%. Firmę, zdaniem jej przedstawicieli czeka program redukcji kosztów, który przynieść ma oszczędności rzędu kilkuset milionów USD. Pozwolić ma to na osiągnięcie w br. wzrostu o 15 - 20%. (s. 4)

Znowu odkryto urok telekomów

Dwu - trzy procentowe zwyżki na giełdach Europy oraz poprawa sytuacji na giełdach w Stanach Zjednoczonych i Japonii mają przywrócić inwestorom nadzieję na koniec wielkich wyprzedaży. W Europie ponownie wzięciem cieszyły się spółki technologiczne oraz telekomunikacyjne. Po sprzedaży australijskiego odgałęzienia spółki, kurs Cable & Wireless wzrósł o 11%. (s. 23)

PULS BIZNESU

Licencja pozwala na przegląd prasy w Sieci

Streszczenia artykułów ukazujących się w prasie mogą pojawiać się w Internecie pod warunkiem, że jest to tylko dodatkowa droga rozpowszechniania danego pisma. Pomimo, że jest już okrzepłą praktyką portali i witryn zamieszczanie streszczeń artykułów, brak jest na razie odpowiedniego ustawodawstwa, regulującego tą działalność. Dlatego stosuje się na zasadzie analogii przepisy ustawy o prawie prasowym. (s. 11)