Wtorkowy Przegląd Prasy

Wojna Elektrimu z Vivendi może się odbić fatalnie na finansach polskiego holdingu.

PULS BIZNESU

Elektrim zamierza zdobyć 300 mln zł i powinien rozważyć wyjście z Turcji

Trudno się zorientować jakie są zamiera Vivendi Universal względem Elektrimu. Padają głosy, że Vivendi nie zamierza się wycofać z inwestycji w polską telekomunikację, i że będzie broniło swoich udziałów w Elektrimie Telekomunikacji. Spekuluje się, że Vivendi będzie chciało odwołania zarządu holdingu, i że ma w tej sprawie poparcie Acciony. Vivendi może zablokować transakcje pomiędzy Elektrimem a Deutsche Telekom i dlatego polski holding przygotowuje „ratunkową” emisję obligacji o wartości 200-300 mln zł, chociaż jego potrzeby finansowe na 2001 r. sięgają 1,6 mld zł, tylko na wykup w połowie grudnia br. wyemitowanych w 1999 r. obligacji zamiennych. Elektrim posiada jeszcze cenne i nie obciążone długami aktywa, jak udziały w PTC. 26-proc. ich pakiet jest szacowany na 1,2 mld USD. Może też wycofać się kosztownych i mało zyskownych inwestycji w tureckie nieruchomości. (s.4)

Analitycy nie widzą wyjścia dla Optimusa

Pod koniec marca nowy zarząd Optimusa ma przedstawić strategię rozwoju spółki. Analitycy są zgodni w kilku kwestiach: Optimus musi zredukować koszty, m.in. poprzez redukcję zatrudnienia, ponieważ marże na sprzęt komputerowy będą w dalszym ciągu spadały. Trudno sądzić, aby BRE Bank chciał dalej inwestować w Optimusa i dlatego spółka powinna pozyskać inwestora strategicznego – najlepiej duży amerykański koncern, doświadczony w sprzedaży komputerów. Dokapitalizowanie spółki poprzez emisję akcji lub obligacji raczej nie wchodzi w grę. (s.8)

PARKIET

Apexim razem z PST?

Obie spółki mają wspólnego inwestora w postaci zależnego od giełdowej Wólczanki WLC Inwest, które w zeszłym tygodniu nabyło za 10,6 mln zł obligacje zamienne na akcje Apeximu i dokonało ich konwersji. Zarówno Apexim, jak i PST obsługują BGŻ. Przedstawiciel obu firm przyznają, że istnieje między nimi współpraca operacyjna, ale nie komentują spekulacji na temat ewentualnych związków kapitałowych. (s.1,2)

PRAWO I GOSPODARKA

Wszystkie oczy na B2B

Zdaniem członków V Kongresu SAP e-biznes ma się lepiej niż to się powszechnie sądzi, przynajmniej w oczach inwestorów. Analizy badające poziom satysfakcji z inwestycji w branżę internetową pokazują, że 90% ankietowanych inwestorów jest z nich zadowolona. Zdaniem uczestników kongresu najatrakcyjniejsze branże to elektroniczna obsługa klienta, handel internetowy i systemy ERP. Barierą rozwoju jest m.in. słabość merytoryczna i wykonawcza polskiego prawa i mało atrakcyjna oferta sektora B2C. (s.5)

Masz WAP, masz pociąg

PKP uruchomiły internetowy serwis zawierający rozkład ruchu pociągów. System oparto na serwisie kolei niemieckich. Od kwietnia zostanie uzupełniony o cennik biletów a w nieokreślonej jeszcze przyszłości o możliwości zakupu i rezerwacji biletów. (s.5)

Motywacja kadr

Softbank wyemituje 400 tys. akcji serii O skierowanych do posiadaczy obligacji zamiennych. Spółka planuje wprowadzenie akcji na giełdę, ale jaka ich ilość znajdzie się w obrocie publicznym zależy od decyzji poszczególnych posiadaczy obligacji. (s.14)

GAZETA WYBORCZA

Portmonetka w Internecie

BillBird uruchomi system regulowania mikropłatności, czyli opłat poniżej 1 zł, których nie można realizować kartą płatniczą. Użytkownik zakłada bankowe konto, środkami z którego reguluje należności w Internecie. Z serwisem współpracują należący do tej samej firmy Mojerachunki. Podobne przedsięwzięcia przygotowuje eCard, oraz Citibank wspólnie z Onetem i Polcardem. (s.27)

Boom z konkurencji

W drugim półroczu 2000 r. liczba internautów w państwach Unii Europejskiej wzrosła o 55%. Komisja Europejska uważa, że ten wynik państwa Unii zawdzięczają konkurencji na rynku telekomunikacyjnym. Unia Europejska podjęła rok temu decyzję o konieczności zmuszenia największych firm telekomunikacyjnych do udostępnienia konkurencji na rynku ISP „ostatniej mili” do klienta, która stanowi najkosztowniejszą część infrastruktury telekomunikacyjnej. Dzięki temu średnia cena godziny przeglądania stron WWW spadła o 23% w stosunku do ceny sprzed roku. W Danii ceny spadły nawet o 50%. Średnio 40% Europejczyków korzysta z Sieci, w Szwecji ten odsetek wynosi 59%. Większość Europejczyków jednak używa modemów i tylko 10% ma dostęp do „szybkiego Internetu”. (Komputer, s.3)

Z kodem łatwiej

Znowelizowany kodeks postępowania administracyjnego zezwala na wysyłanie ogłoszeń do Biuletynu Zamówień Publicznych drogą elektroniczną. W tym celu zainteresowany musi wystąpić o poufny kod identyfikacyjny, którym uwierzytelnia wniosek. UZP wydało już 1300 kodów. (Komunikaty, s.3)