Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Wtorkowy Przegląd Prasy

Wojna Elektrimu z Vivendi może się odbić fatalnie na finansach polskiego holdingu.

PULS BIZNESU

Elektrim zamierza zdobyć 300 mln zł i powinien rozważyć wyjście z Turcji

Trudno się zorientować jakie są zamiera Vivendi Universal względem Elektrimu. Padają głosy, że Vivendi nie zamierza się wycofać z inwestycji w polską telekomunikację, i że będzie broniło swoich udziałów w Elektrimie Telekomunikacji. Spekuluje się, że Vivendi będzie chciało odwołania zarządu holdingu, i że ma w tej sprawie poparcie Acciony. Vivendi może zablokować transakcje pomiędzy Elektrimem a Deutsche Telekom i dlatego polski holding przygotowuje „ratunkową” emisję obligacji o wartości 200-300 mln zł, chociaż jego potrzeby finansowe na 2001 r. sięgają 1,6 mld zł, tylko na wykup w połowie grudnia br. wyemitowanych w 1999 r. obligacji zamiennych. Elektrim posiada jeszcze cenne i nie obciążone długami aktywa, jak udziały w PTC. 26-proc. ich pakiet jest szacowany na 1,2 mld USD. Może też wycofać się kosztownych i mało zyskownych inwestycji w tureckie nieruchomości. (s.4)

Analitycy nie widzą wyjścia dla Optimusa

Pod koniec marca nowy zarząd Optimusa ma przedstawić strategię rozwoju spółki. Analitycy są zgodni w kilku kwestiach: Optimus musi zredukować koszty, m.in. poprzez redukcję zatrudnienia, ponieważ marże na sprzęt komputerowy będą w dalszym ciągu spadały. Trudno sądzić, aby BRE Bank chciał dalej inwestować w Optimusa i dlatego spółka powinna pozyskać inwestora strategicznego – najlepiej duży amerykański koncern, doświadczony w sprzedaży komputerów. Dokapitalizowanie spółki poprzez emisję akcji lub obligacji raczej nie wchodzi w grę. (s.8)

PARKIET

Apexim razem z PST?

Obie spółki mają wspólnego inwestora w postaci zależnego od giełdowej Wólczanki WLC Inwest, które w zeszłym tygodniu nabyło za 10,6 mln zł obligacje zamienne na akcje Apeximu i dokonało ich konwersji. Zarówno Apexim, jak i PST obsługują BGŻ. Przedstawiciel obu firm przyznają, że istnieje między nimi współpraca operacyjna, ale nie komentują spekulacji na temat ewentualnych związków kapitałowych. (s.1,2)

PRAWO I GOSPODARKA

Wszystkie oczy na B2B

Zdaniem członków V Kongresu SAP e-biznes ma się lepiej niż to się powszechnie sądzi, przynajmniej w oczach inwestorów. Analizy badające poziom satysfakcji z inwestycji w branżę internetową pokazują, że 90% ankietowanych inwestorów jest z nich zadowolona. Zdaniem uczestników kongresu najatrakcyjniejsze branże to elektroniczna obsługa klienta, handel internetowy i systemy ERP. Barierą rozwoju jest m.in. słabość merytoryczna i wykonawcza polskiego prawa i mało atrakcyjna oferta sektora B2C. (s.5)

Masz WAP, masz pociąg

PKP uruchomiły internetowy serwis zawierający rozkład ruchu pociągów. System oparto na serwisie kolei niemieckich. Od kwietnia zostanie uzupełniony o cennik biletów a w nieokreślonej jeszcze przyszłości o możliwości zakupu i rezerwacji biletów. (s.5)

Motywacja kadr

Softbank wyemituje 400 tys. akcji serii O skierowanych do posiadaczy obligacji zamiennych. Spółka planuje wprowadzenie akcji na giełdę, ale jaka ich ilość znajdzie się w obrocie publicznym zależy od decyzji poszczególnych posiadaczy obligacji. (s.14)

GAZETA WYBORCZA

Portmonetka w Internecie

BillBird uruchomi system regulowania mikropłatności, czyli opłat poniżej 1 zł, których nie można realizować kartą płatniczą. Użytkownik zakłada bankowe konto, środkami z którego reguluje należności w Internecie. Z serwisem współpracują należący do tej samej firmy Mojerachunki. Podobne przedsięwzięcia przygotowuje eCard, oraz Citibank wspólnie z Onetem i Polcardem. (s.27)

Boom z konkurencji

W drugim półroczu 2000 r. liczba internautów w państwach Unii Europejskiej wzrosła o 55%. Komisja Europejska uważa, że ten wynik państwa Unii zawdzięczają konkurencji na rynku telekomunikacyjnym. Unia Europejska podjęła rok temu decyzję o konieczności zmuszenia największych firm telekomunikacyjnych do udostępnienia konkurencji na rynku ISP „ostatniej mili” do klienta, która stanowi najkosztowniejszą część infrastruktury telekomunikacyjnej. Dzięki temu średnia cena godziny przeglądania stron WWW spadła o 23% w stosunku do ceny sprzed roku. W Danii ceny spadły nawet o 50%. Średnio 40% Europejczyków korzysta z Sieci, w Szwecji ten odsetek wynosi 59%. Większość Europejczyków jednak używa modemów i tylko 10% ma dostęp do „szybkiego Internetu”. (Komputer, s.3)

Z kodem łatwiej

Znowelizowany kodeks postępowania administracyjnego zezwala na wysyłanie ogłoszeń do Biuletynu Zamówień Publicznych drogą elektroniczną. W tym celu zainteresowany musi wystąpić o poufny kod identyfikacyjny, którym uwierzytelnia wniosek. UZP wydało już 1300 kodów. (Komunikaty, s.3)