Wtorkowy Przegląd Prasy

Giełdowi gracze odwracają się od spółek nowych technologii

PULS BIZNESU

TP S.A. w ciągu dwóch lat ujednolici system bilingu...

Według nieoficjalnych informacji, polski telekom wybierze do realizacji tego ogromnego projektu informatycznego katowicki Spin, producenta aplikacji SERAT 2. W wyniku unifikacji kontrakty stracą więc zapewne trzej pozostali dostawcy systemów -

, i Comarch. Wśród firm obsługujących biling TP S.A, właśnie Spin jest zdecydowanym liderem. Jego systemu używa 45% jednostek Telekomunikacji i rozlicza w sumie 60% abonentów. (s. 7)

Akcjonariusze atakują prezesa DT

Dyrektor generalny Deutsche Telekom ignoruje spadek notowań spółki (75% w ciągu roku) i pozostaje na stanowisku. Drobni akcjonariusze zamierzają za to wytoczyć Ronowi Sommerowi proces w związku z zaniżeniem wartości nieruchomości będących w posiadaniu DT. Zarzuty względem szefa spółki dotyczą rówineż nieudanych przedsięwzięć, jak niedoszłej fuzji z Telecom Italia, rozpadu joint venture z France Telecom i , przepłacenia za mamerykańskiego operatora Voicestream. (s. 10)

PARKIET

Sądny poniedziałek

Po fali fascynacji spółkami technologicznymi na GPW obserwujemy obecnie odwrót inwestorów od tego typu firm. Przestali oni pytać o przyszłe zyski, a zaczęli martwić się o to, kto pokryje straty związane z kosztami ryzykownych przedsięwzięć. Sytuacja, zarówno na warszawskim parkiecie, jak i zagranicznych giełdach zaczyna niepokoić giełdowych graczy. „Jeśli tacy giganci jak Yahoo zapowiadają straty, to trzeba mieć bardzo dużą wiarę w to, że B2FC będzie przynosić zyski” - komentuje Tomasz Berent, analityk BNP Paribas (str. 1).

PRAWO I GOSPODARKA

Telekomy to fundamenty

Dla portali internetowych najlepszym rozwiązaniem byłoby jednoczesne pozyskanie partnerów z branży medialnej i telekomunikacyjnej. Na razie jednak muszą wybierać między jedną, a drugą opcją. Ale pomimo widocznych trendów trudno jest obecnie wskazać sojusz, który internetowym wrotom przyniesie największe korzyści. (s. 5)

GAZETA WYBORCZA

Nie kupujcie!

„Na miejscu drobnych inwestorów nie interesowałbym się akcjami spółek internetowych” - radzi Jeff Bezos, założyciel Amazon.com. „Nasze akcje nie należą do tych, które pozwalają ich posiadaczom spać spokojnie” - dodaje. W czasie internetowego szaleństwa akcje firmy cieszyły się ogromnym powodzeniem, mimo iż spółka nigdy nie była rentowna. (s.23)