Współtwórca Twittera tworzy nowy system płatności kartą kredytową

Jeden z założycieli Twittera, Jack Dorsey, uruchomił przedsięwzięcie Square, które ma uwalniać biznes - mały i duży - od konieczności zakupu drogich terminali do przeprowadzania transakcji kartą kredytową.

Square pozwala na przetwarzanie płatności kartą kredytową bezpośrednio z iPhone lub iPod Touch. Samo w sobie nie jest to jednak przedsięwzięcie rewolucyjne - istnieją już aplikacje iPhone, które ułatwiają płatności kartą kredytową. Wymagają one jednak ręcznego wprowadzania numeru karty. To co odróżnia Square od tych aplikacji, to niewielki czytnik, wpinany w gniazdko słuchawkowe urządzenia, który pozwala na czytanie paska magnetycznego karty kredytowej.

W czasie przeprowadzania transakcji kartą kredytową istnieje problem zabezpieczana danych pozwalających na bezpieczne dokonywanie transakcji płatności. W przypadku Square, dane karty kredytowej sczytywane z paska magnetycznego nie są przechowywane na żadnym etapie w iPhone. Dane te są zamieniane na postać audio i wprowadzane przez wejście mikrofonowe urządzenia i następnie szyfrowane i transmitowane do Square w celu przetworzenia. Kupujący podpisuje transakcję używając ekranu dotykowego iPhone. Zamiast papierowego paragonu, kupujący może otrzymać potwierdzenie transakcji na adres poczty elektronicznej (lub numer SMS), który można podać przy pierwszym wprowadzaniu transakcji i który zostanie powiązany z numerem karty kredytowej.

Dane z kart kredytowej nie są w żadnym momencie oglądane lub przechowywane przez sprzedawcę, nawet adres poczty elektronicznej czy numer komórki nie są ujawniane sprzedawcy. Cały proces wygląda więc na relatywnie bezpieczny.

Square jest na razie dostępny dla iPhone i iPod Touch, ale trwają już prace na wersją kompatybilną z urządzeniami Blackberry i Android, a także zwykłymi pecetami.