Wrota Podlasia otwarte

W poniedziałek został uruchomiony portal 'Wrota Podlasia', z którego użytkownicy mogą czerpać informacje na temat regionu. Planowane jest uruchomienie usługi umożliwiającej załatwianie spraw urzędowych przez Internet. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

„Wrota Polski” to jeden ze sztandarowych projektów Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Docelowo każdy z obywateli ma mieć możliwość załatwiania wszelkich formalności w urzędach przez Internet. W połowie ubiegłego roku Ministerstwo testowało możliwości e-urzędów w projekcie „Wrota Małopolski”. W poniedziałek ruszył drugi projekt „Wrota Podlasia”. Na razie portal pełni rolę jedynie informacyjną. Możliwości załatwiania spraw przez Internet pojawić mają się dopiero później.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, na uruchomienie portalu „Wrót Podlasia” przeznaczono 400 tys. zł. Natomiast cały projekt realizacji idei społeczeństwa informacyjnego w tym rejonie pochłonął do tej pory ok. 5 mln zł.

W czerwcu 2003 roku wiceminister MNiI Wojciech Szewko wskazywał, że problemem w uruchomieniu elektronicznych urzędów jest przeniesienie do wersji online opłaty znaczka skarbowego.