Wortal, nie biuro pośrednictwa

Pracuj.pl to pierwszy polski portal wertykalny poświęcony zagadnieniom poszukiwania pracy.

Pracuj.pl to pierwszy polski portal wertykalny poświęcony zagadnieniom poszukiwania pracy.

Z początkiem października ruszył portal tematyczny #Pracuj.pl# poświęcony w całości rynkowi pracy. Kierowany jest głównie do absolwentów wyższych uczelni i studentów ostatnich lat studiów, szukających pracy lub planujących karierę.

Serwis zawiera m.in. poradnik dla osób szukających pracy czy stażu. Poza tym internauci znajdą opisy trendów na rynku pracy, bazę pracodawców z kilkunastu branż, opisy największych firm rekrutujących absolwentów, forum dyskusyjne, możliwość zadawania pytań ekspertom, porady prawne, informacje o zagranicznych stażach, adresy doradców personalnych, czy testy podobne do tych, jakie spotyka się na rozmowach kwalifikacyjnych. Można także zachować swoje CV w bazie danych.

Serwis nie zawiera na razie własnej bazy danych o pracodawcach. Jednak wśród innych wyróżnia go także to, że ma sporo informacji o aktualnych zarobkach w rozmaitych firmach. Na stronach jest także test płacowy – kalkulator obliczający (na podstawie podanych kwalifikacji) na jakie zarobki może liczyć kandydat do pracy. Te dwa działy wortalu jego twórcy uważają za najważniejsze, ponieważ nie posiada ich żaden inny serwis poświęcony tematyce pracy.

Oferty pracy, ukazujące się na stronach Pracuj.pl pochodzą z innych internetowych serwisów pośrednictwa pracy (m.in. #Jobs.pl#, #Jobaid.pl# i #TopJobs.pl#). Wśród ofert sporo jest propozycji pracy dla specjalistów IT, ale nie brak także pracy w biurze czy handlu. Serwis zawiera także zbiór odnośników do innych stron WWW poświęconych zagadnieniom poszukiwania pracy (serwisy internetowe oraz tradycyjne biura pośrednictwa).

Pracuj.pl założyli wspólnie firmy #Communications Partners#, #On Course Publications# oraz polscy specjaliści. Ponad 90 procent studentów w Polsce deklaruje, że chciałoby mieć więcej informacji o rynku pracy i pracodawcach – mówi Przemysław Gacek, szef Communications Partners. Plany tej firmy obejmują także wydawanie dla studentów bezpłatnego dwutygodniowego informatora o rynku pracy. Na razie klienci serwisu dostają pocztą elektroniczną nowe informacje i aktualne oferty pracy ze stron Pracuj.pl.

Prace nad uruchomieniem serwisu trwały pół roku. Zainwestowano już kilkaset tysięcy złotych. Firma na razie nie chce zamieszczać własnych ogłoszeń, tylko korzysta z innych serwisów. Główny nacisk kładzie na informacje o rynku oraz poradnictwo. Dochody mają pochodzić z reklamy, sponsoringu i płatnych informacji o pracodawcach. Plany przewidują także szeroko pojętą ekspansje w segmencie usług komunikacyjnych na rynku pracy. Firma zapowiada, że będzie korzystać z doświadczeń z Wielkiej Brytanii, jednak rozwiązania będą opracowywane w Warszawie przez miejscowych specjalistów.