WordPress 3.0: ponad 30 mln pobrań

Oprogramowanie do profesjonalnego i w pełni darmowego blogowania zostało pobrane już ponad 30 mln razy. Nie oznacza to, że istnieje tyle aktywnych blogów, ale wskazuje na dużą popularność platformy. Dużym sukcesem jest także serwis WordPress.com.

WordPress 3.0 może zostać ściągnięty ze strony WordPress.org, która skupia wokół siebie społeczność ludzi pracujących nad oprogramowaniem open source dla blogerów. Platforma ta, po pobraniu i zainstalowaniu, pozwala na prowadzenie własnego, w pełni konfigurowalnego bloga na swoim lub opłaconym serwerze.

Na stronie umieszczono specjalny licznik, który pokazuje ile razy oprogramowanie WordPress 3.0 zostało już ściągnięte. Dzisiaj liczba pobrań przekroczyła 30 mln, a firma podaje, że codziennie jest ich około 28 tysięcy.

Nie oznacza to oczywiście, że istnieje aż tyle aktywnych blogów pracujących w oparciu o tą platformę, ale na pewno, część z nich jest wykorzystywanych do dzielenia się ze światem różnymi informacjami.

Sukcesem jest też serwis WordPress.com, który pozwala na blogowanie bez konieczności pobierania oprogramowania. Wszystko odbywa się na serwerach firmy, a obsługa bloga jest o wiele prostsza. Funkcjonalność jest natomiast nieco ograniczona, więc wybór należy do blogerów.

Również i z tej opcji korzysta wiele osób. W ostatnim roku strona zanotowała 6 mln nowo zarejestrowanych. Liczba blogów WordPress jest mniej więcej równo podzielona między te dwie platformy.