Wojna z P2P - także poza granicami USA

Kanadyjski odpowiednik amerykańskiego stowarzyszenia RIAA, Canadian Recording Industry Association (CRIA), rozesłał do tamtejszych operatorów internetowych żądania wyjawienia danych personalnych internautów podejrzanych o nielegalne kopiowanie plików muzycznych za pośrednictwem sieci P2P.

Żądania te skierowano na razie do pięciu kanadyjskich dostawców usług internetowych - CRIA domaga się od nich ujawnienia danych 29 osób. Wnioskując z przebiegu wydarzeń w USA (gdzie stowarzyszenie RIAA podjęło działania prawne przeciwko kilkuset internautom), po uzyskaniu żądanych informacji CRIA najprawdopodobniej pozwie te osoby do sądu i będzie domagać się od nich wysokich odszkodowań.

Jak do tej pory tylko jeden dostawca usług internetowych - firma Shaw Communications - zapowiedział, że nie zamierza dobrowolnie udostępnić CRIA informacji o swoich klientach.

Kanada jest więc już drugim, po USA, krajem, w którym organizacje zrzeszające wytwórnie nagraniowe rozpoczęły sądową walkę z użytkownikami sieci P2P. Warto przypomnieć, że nie tak dawno prezes organizacji IFPI (The International Federation of the Phonographic Industry) zasugerował, że w niedalekim czasie takie pozwy mogłyby zostać skierowane również przeciwko użytkownikom w Europie. Więcej informacji na ten temat: http://www.idg.pl/news/62111.html