Wojna w polskim Internecie

Amerykańskie serwisy informacyjne na rozpoczęcie operacji ''Iracka wolność'' zareagowały błyskawicznie - na większości z nich znaleźć możemy rozbudowane sekcje, w których prezentowane są najważniejsze doniesienia z rejonu Zatoki Perskiej, a także ich ich szeroko rozumiane "tło" - kalendarium konfliktu czy też biografie jego najważniejszych "aktorów". W tyle za Amerykanami nie pozostają Polacy - większość rodzimych serwisów informacyjnych zaoferowała użytkownikom sekcje nie mniej ciekawe od amerykańskich.

Dla tych, którzy chcą na bieżąco być informowani o wydarzeniach z Zatoki Perskiej, najodpowiedniejszym serwisem wydaje się Onet.pl (http://info.onet.pl/live.html ) - na bieżąco, co kilka minut, publikowane są tu najświeższe wojenne doniesienia. Korzystanie z tej sekcji jest zdecydowanie najwygodniejsze - strona nie wymaga bowiem odświeżania. Jeśli ktoś woli bardziej tradycyjnie prezentowane, szerzej opracowane informacje, powinien zajrzeć do sekcji "Wojna w Iraku" (http://info.onet.pl/2193,temat.html ) - tu, oprócz najświeższych doniesień z regionu znajdzie również sporo materiałów dodatkowych: zdjęć, komentarzy oraz analiz.

Świetnie prezentuje się serwis "Irak. Nowy konflikt", przygotowany przez Telewizję Polską. Centralne miejsce zajmuje w nim interaktywna mapa regionu, obrazująca rozlokowanie sił koalicji i armii irackiej. Mapkę można dowolnie edytować - powiększać, przesuwać, czy wybierać, które elementy mają być na niej wyświetlone. Obok na bieżąco prezentowane są najświeższe doniesienia z Iraku (Telegazeta - Depesze), zaś poniżej - szerzej opracowane informacje o wojnie. "Background" zapewnia zawartość sekcji umieszczonej po lewej stronie - znajdziemy tu m.in. charakterystyki najważniejszych postaci konfliktu, jego historię oraz sekcję Podstawy Prawne. Serwis TVP nie jest może najszybciej uaktualniany, jednak szerokie spektrum podawanych tu informacji z pewnością to rekompensuje. Ma on właściwie tylko jedną poważną niedogodność - strasznie trudno się do niego dostać, bo na stronie głównej Telewizji nie ma do takiego odnośnika. Na wszelki wypadek podajemy bezpośredni link:http://ww2.tvp.pl/tvppl/68.dzialy

Nie mniej ciekawie prezentuje się sekcja poświęcona konliktowi, przygotowana w portalu Gazeta.pl. "Wojna z Irakiem" to mnóstwo aktualnych informacji na temat konliktu, uzupełnionych o komentarze, mapy, teksty z archiwum Gazety Wyborczej, poświęcone Irakowi, a także zbiór odnośników do stron WWW o Iraku. Serwis znaleźć można tutaj:http://www1.gazeta.pl/swiat/0,34216.html

Nie najlepiej prezentuje się serwis Polskiej Agencji Prasowej (http://www.dziennik.pap.pl ) - nie znajdziemy tu oddzielnej sekcji o wojnie, a jedynie doniesienia z niej, pomieszane z innymi wiadomościami z kraju i ze świata.

Solidnie prezentuje się również "Atak na Irak" - sekcja przygotowana przez portal Interia.pl (http://fakty.interia.pl/irak ). Wspierani przez redakcję radia RMF FM dziennikarze Interii publikują tu zarówno najświeższe depesze "z frontu", jak i szersze opracowania na temat wojny. Po prawo znaleźć można odnośniki do obszerniejszych informacji, dotyczących "tła" wojny - np. tego, jak wpłynie ona na światową gospodarkę; znajdziemy tu też zdjęcia z Iraku, opinie polityków z całego świata na temat konfliktu. Warto zauważyć, że w jednej z sekcji możemy znaleźć informacje przekazywane przez dziennikarzy RMF FM bezpośrednio z Bagdadu.

Podobną koncepcję prezentowania informacji o Iraku przyjęła również Wirtualna Polska (dział "Wojna z Irakiem" -http://wiadomosci.wp.pl/toptemat.html?katn=Wojna+z+Irakiem%3F&kat=8991). Tu również, oprócz najświeższych informacji znajdziemy sporo rozbudowanych, pogłębionych tekstów i analiz.

Internautów, którzy zwykli aktualnych informacji szukać w telewizji, a w pracy telewizora nie mają, powinna zainteresować internetowa propozycja serwisu TVN24.pl - za 1 zł (+VAT) można wykupić tu dobowy dostęp do streamingu programu telewizyjnego kanału informacyjnego TVN24 (usługa ta jest darmowa dla użytkowników OnetKonekt).

Dla osób, które informacji chcą szukać na stronach anglojęzycznych najlepszą propozycją wydaje się serwis http://www.CNN.com - jego główna strona to właściwie jedna wielka sekcja poświęcona operacji "Iracka wolność". Znaleźć można tu właściwie wszystko na temat konfliktu w Iraku - bieżące informacje, komentarze, analizy, mapy, zdjęcia, najróżniejsze teksty źródłowe oraz przebogaty zbiór najróżniejszych multimediów (filmów, oraz nagrań audio).