Włosi zarobią na UMTS-ie więcej, niż się spodziew

Rząd włoski - podbudowany wynikami finansowymi niemieckiej aukcji na telefonię komórkową trzeciej generacji – planował, że uda mu się uzyskać z aukcji na UMTS 25 bilionów lirów (11,598 miliardów dolarów). Tymczasem - według analityków i ekonomistów, którzy odpowiedzieli na ankietę agencji Reutera - wynika, że włoski rząd na pięciu licencjach może zarobić nawet od 30 do 60 bilionów lirów (14,01 – 28, 02 miliarda dolarów).

Włoski przetarg na telefonię komórkową trzeciej generacji będzie miał charakter dwufazowy. Pierwsza część przyjmie formę tzw. konkursu piękności, druga zaś – aukcji. Zainteresowane firmy powinny złożyć oferty do 24 sierpnia. Według przewidywań rządu, do przetargu stanie sześć grup, które rozpoczną licytację od czterech bilionów lirów ( 1, 856 miliarda dolarów).

Swój udział w aukcji zgłosiły już następujące firmy: Tim – największy operator telefonii komórkowej we Włoszech; należący do Vodafone Omnitel (obie firmy kontrolują 90 procent włoskiego rynku), hongkońska firma Hutchison Whampoa, która dołączy do włoskiego Tiscali w konsorcjum Andala; operatorzy telefonii komórkowej Wind i Blu; konsorcjum Ipse, w którego skład wchodzą: hiszpańska Telefonica, rzymska firma użyteczności publicznej Acea, Banka di Roma i Fiat; oraz konsorcjum TU Tlc Utility, kontrolowane przez firmę doradczą Atitalia.

Jak podaje Reuters, analitycy rozważają także możliwości wpływu przetargu na włoski rynek obligacji. Rząd bowiem zamierza wykorzystać przychody ze sprzedaży licencji na redukcję ogromnego zadłużenia narodowego. Skarb państwa ma dwie możliwości: ograniczyć emisję nowych obligacji albo zacząć skupować papiery znajdujące się w obiegu.

Vincenzo Guzzo, ekonomista z Merrill Lynch z Mediolanu, uważa, że zarobione na UTMS-ie pieniądze zostaną wykorzystane zarówno do redukcji długu, jak i skupowania obligacji. Najlepszy przykład takiego posunięcia dały Niemcy. Guzzo przewiduje również, że liczba papierów skarbowych wyemitowanych w 2000 roku spadnie o 20 procent w porównaniu z 1999 rokiem, kiedy wyniosła 136 milionów euro ( 122,223 miliona dolarów).