Właścieciel Linspire zatrudnia DVD Jona

Jon Lech Johansen - norweski specjalista od usuwania zabezpieczeń ze wszystkiego, co zostało zabezpieczone - został zatrudniony w firmie MP3tunes, należącej do Michaela Robertsona (właściela firmy Linspire). Zadaniem DVD Jona będzie "wprowadzenie cyfrowej muzyki w XXI wiek" - tak przynajmniej zapowiada Robertson.

W związku z objęciem stanowiska inżyniera oprogramowania, Johansen musiał przeprowadzić się do San Diego w USA. DVD Jon zajmie się tam tworzeniem nowego oprogramowania multimedialnego o roboczej nazwie "Oboe" (prawdopodobnie będzie ro program-klient serwisu muzycznego).

Warto przypomnieć, że Michael Robertson już od dawna zajmował się dystrybucją muzyki w Internecie - to on stworzył serwis muzyczny MP3.com (który później sprzedał koncernowi Vivendi Universal). Później Robertson angażował się w wiele innych przedsięwzięć - zainwestował m.in. w firmę Lindows (później przemianowaną na Linspire), która stworzyła system operacyjny oparty o Linuksa.

DVD Jon sam skontaktował się z MP3tunes i zaproponował swoje usługi - firma zdecydowała się na skorzystanie z jego umiejętności. Johansen będzie członkiem sześcioosobowego zespołu programistów tworzącego "Oboe".

Jon Lech Johansen zasłynął stworzeniem programu DeCSS, który usuwał zabezpieczenia CSS z płyt DVD (stanął za to przed sądem, który po kilku apelacjach oczyścił młodego Norwega ze wszystkich zarzutów). Później zdołał m.in. usunąć zabezpieczenia plików dystrybuowanych przez internetowy sklep muzyczny iTunes oraz złamać protokół AirTunes.