Wizjonerzy znalezieni

Wczoraj ogłoszono wyniki konkursu Plus GSM "Wizjonerzy poszukiwani!", którego celem jest promocja nowatorskich pomysłów z wykorzystaniem technologii GSM. Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie koncepcji nowych zastosowań technologii GSM. Spośród 1500 prac wybrano 20 najlepszych, których autorzy zdobyli nagrody o łącznej wartości 100 000 zł, a także cenne upominki - laptopy, organizery elektroniczne i telefony komórkowe z rocznym abonamentem w sieci Plus GSM.

"Wśród nadesłanych propozycji znalazły się bardzo nowatorskie koncepcje. Dlatego ogromnym wyzwaniem był dla nas wybór regulaminowej, zwycięskiej 20-stki" – twierdzą zgodnie członkowie jury – przedstawiciele organizatora konkursu, firmy Polkomtel S.A., operatora sieci Plus GSM oraz IBM Polska, partnera przedsięwzięcia.

Anglista, filozof i fizyk

Zwycięzcą konkursu został Michał Cieślak z Tulc, absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, z wykształcenia filolog języka angielskiego. Jego projekt "Non Omnis" to wirtualna, osobista kronika życia tworzona z wykorzystaniem telefonu GSM. Drugie miejsce zajął Szymon Włochowicz, absolwent Politechniki Wrocławskiej, którego praca "Mobilny Agent Turystyczny – MAT" została stworzona z myślą o tych wszystkich, którzy dużo podróżują. W jednym produkcie zawarto wszystko, czego może potrzebować turysta podczas wizyty w danym mieście. Trzeci wyróżniony projekt to dzieło Edwina Żuczkowskiego z Warszawy, z wykształcenia filozofa i fizyka, który opracował koncepcję "Akademii XXI wieku". "Polskie dzieci zgłębiające tajniki przyrody przy użyciu telefonu komórkowego, internetu i satelity – to działa na wyobraźnię i ma szansę być początkiem Akademii XXI wieku" – mówi Edwin Żuczkowski - "Moja koncepcja wychodzi także naprzeciw potrzebom wielu szkół, które nie mają dobrego pomysłu jak wykorzystać pracownie internetowe". Na finałowej liście znalazło się aż czterech studentów i absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Po dwóch laureatów konkursu jest związanych z warszawską Szkołą Główną Handlowa oraz z Wojskową Akademią Techniczną.

Od pomysłu do realizacji

Zgodnie z regulaminem konkursu, każdy z nadesłanych pomysłów może zostać wdrożony. W świetle obowiązującego w Polsce ustawodawstwa, prawa do finałowych dwudziestu projektów przechodzą na własność Polkomtel SA w zamian za przyznane nagrody. Inne, nie nagrodzone mogą być wdrożone po podpisaniu odrębnych porozumień z autorami zgłoszeń. Decyzja o realizacji następnej edycji konkursu zostanie podjęta w ciągu najbliższych miesięcy.