Witryna SpreadFirefox zaatakowana przez hakerów

Przez kilka dni minionego tygodnia największy amerykański portal promujący alternatywną do Internet Explorera przeglądarkę WWW, Mozillę Firefox, był zablokowany z powodu skutecznego ataku cyberprzestępców. Właściciele witryny nie wykluczają, że hakerom udało się przejąć loginy i hasła przynajmniej części zarejestrowanych internautów.

Jak donosi serwis Arstechnica, wszyscy posiadający na witrynie SpreadFirefox.com użytkownicy 15 lipca zastali w swojej skrzynce wiadomość e-mail powiadamiającą o ataku hakerów. Pięć dni wcześniej, 10 lipca, włamano się na witrynę i prawdopodobnie skradziono sporą część danych użytkowników.

Przedstawiciele Mozilla Foundation twierdzą, że cyberprzestępcy chcieli wykorzystać tę maszynę do rozsyłania spamu. Podczas ataku wykorzystano błąd, który nie występuje na innych serwerach organizacji.

Czarne scenariusze i ponure fantazje

Ostatnia informacja jest o tyle istotna, że włamanie na komputery, w których przechowywane są kody źródłowe Firefoksa (i reszty oprogramowania) mogłoby oznaczać koniec tej popularnej przeglądarki. Wprowadzenie do źródeł backdoora to dla wytrawnego hakera kwestia najwyżej minut - tymczasem na znalezienie tylnej furtki potrzebne byłyby tygodnie (jeśli nie miesiące!) wytężonych poszukiwań.