Wirtualna Ziemia Microsoftu

Bill Gates, Naczelny Architekt Oprogramowania Microsoftu, zapowiedział wprowadzenie kilku nowych usług w wyszukiwarce MSN Search. W najbliższym czasie możemy spodziewać się uruchomienia mechanizmu wyszukującego lokalne firmy, zaś za kilka miesięcy - darmowej usługi MSN Virtual Earth, umożliwiającej znajdowanie wybranej lokalizacji na mapach i zdjęciach satelitarnych.

Microsoft do tej pory nie miał w swojej ofercie podobnych usług - w przeciwieństwie do swoich konkurentów na rynku wyszukiwarek (serwisy umożliwiające wyszukiwanie określonych lokalizacji na mapie udostępniają m.in. Google, Yahoo oraz Ask Jeeves). Wedle zapowiedzi Gatesa, wprowadzenia takiej funkcjonalności możemy spodziewać się w MSN Search pomiędzy 21 czerwca a 22 września tego roku.

Ciekawie zapowiada się zwłaszcza usługa MSN Virtual Earth - umożliwi ona użytkownikom tworzenie szczegółowych map wybranej lokalizacji, które będą składały się z nałożonych na siebie tradycyjnych map oraz zdjęć satelitarnych. Zdaniem Stephena Lawlera, szefa Microsoft MapPoint, uzyskiwane w ten sposób plany będą łączyły w sobie najlepsze cechy składających się na nie elementów. Możliwe będzie np. wyświetlanie zdjęć satelitarnych wykonywanych pod różnymi kątami - tak, by przy dużym powiększeniu użytkownik widział nie tylko dach budynku (tak jest przy standardowych zdjęciach lotniczych czy satelitarnych), ale również jego fasadę (ułatwi to zlokalizowanie wybranego budynku).