Wirtualna Telekomunikacja Polska

W sprawie TP S.A. - WP pojawił się nieoczekiwanie nowy wątek. Z dwóch różnych źródeł w kontekście negocjacji portalu z operatorem padła nazwa Wanadoo - internetowego ramienia France Telecom, które z kolei jest inwestorem strategicznym Telekomunikacji Polskiej. Wanadoo zajmuje się oferowaniem dostępu do Internetu i jest jednocześnie portalem (www.wanadoo.fr). Jednak na razie nie można ustalić, jaki związek mają Francuzi z planowaną inwestycją Telekomunikacji Polskiej w Wirtualną Polskę. Czy będzie to skopiowanie wzoru znad Sekwany, czy po prostu Wanadoo pojawi się jako partner, bądź współudziałowiec Wirtualnej Polski. "Byłoby dziwne gdyby nasze firmy internetowe nie współpracowały z Wanadoo, skoro to część grupy kapitałowej France Telecom" - powiedział Michał Potocki. Bardziej ostrożny był Maciej Grabski. "Obecnie naszym partnerem w negocjacjach jest Telekomunikacja Polska. Jeśli to ulegnie zmianie, TP S.A. jako spółka publiczna, będzie musiała poinformować o tym raportem bieżącym" - powiedział w rozmowie z IS.

Samo Wanadoo chętnie inwestuje poza granicami Francji, szczególnie w Hiszpanii. Dzięki wejściu FT do TP S.A. może pokusić o wejście także do naszego kraju. Na inwestycje Wanadoo środków nie żałuje - strata spółki w 2000 r. wyniosła 102 mln EUR, wobec 1,9 mln EUR w 1999 r.

Przyszłość kierownictwa Wirtualnej Polski wydaje się pewna, choć przez moment wydawało się, że jego dni są policzone. W informacji jaką podała Telekomunikacja Polska, wyraźnie podkreślono, że operator, oprócz pakietu kontrolnego portalu, chce również "przejąć kontrolę nad zarządem i radą nadzorczą". Ponieważ zbiegło się to z doniesieniami o tym, że zarząd WP jest skonfliktowany z dotychczasowym inwestorem strategicznym - Prokomem, wnioski nasuwały się same. Jednak Prokom i Wirtualna Polska we wspólnym komunikacie zapewniły jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych negocjacji, że zmiany zarządu portalu "w perspektywie kilku najbliższych lat" nie będzie.

Dotychczasowemu partnerowi strategicznemu Wirtualnej Polski - Prokomowi - zamiar inwestycji TP S.A. zupełnie nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie - byłoby to kolejne wspólne przedsięwzięcie obu firm. Razem spółki utworzyły centrum przetwarzania danych (Incenti) oraz elektroniczną platformę wymiany handlowej (Marketplanet). Nie wiadomo zresztą, czy na tym się zakończy. Na konkrety trzeba jednak poczekać do III kwartału b.r., kiedy to operator zamierza przedstawić szczegóły swojej strategii internetowej. Na razie wiadomo, że tegoroczne inwestycje Telekomunikacji Polskiej w przedsięwzięcia internetowe i telefonię bezprzewodową przekroczą 3,8 mld zł. Wirtualna Polska może otrzymać duży procent tej sumy.