Wirtualna Polska powraca w ręce TPSA

Wczorajsze zgromadzenie wierzycieli Wirtualnej Polski zakończyło toczący się od zeszłego roku proces upadłościowy spółki. Przegłosowało propozycję układową złożoną przez Jacka Kawalca i Macieja Grabskiego, do niedawna mniejszościowych akcjonariuszy WP, a obecnie członków zarządu spółki. Tym samym WP SA z powrotem prowadzona będzie w ramach grupy TPSA. Spółka liczy na zwiększenie zysków.

Wirtualna Polska powraca w ręce TPSA
"Kończą się wszystkie spory, a Wirtualna Polska kontynuuje swoją drogę po duży sukces rynkowy" - optymistycznie skomentował wczoraj wynik głosowania wierzycieli Jacek Kawalec, którego propozycja układowa złożona wspólnie z Maciejem Grabskim, stała się finałem w procesie upadłościowym spółki. Takie zakończenie procesu oznacza, że przedsiębiorstwo z powrotem prowadzone będzie przez grupę TPSA.

Przypomnijmy, że tydzień temu doszło do uzgodnienia ostatecznych szczegółów porozumienia, które mniejszościowi akcjonariusze zawarli z TPSA. Operator wypłacił im już 165 mln zł za zrzeczenie się roszczeń wobec WP. Pozostałe 55 nln zł operator zapłaci po objęciu kontroli nad portalem.

Jak informowaliśmy wcześniej, byli mniejszościowi akcjonariusze nie wycofają się jednak z życia spółki. Obaj objęli stanowiska członków zarządu.

Kwestią otwartą pozostaje zatem strategia TPSA względem portalu. Nowi członkowie zarządu entuzjastycznie patrzą na perspektywę współpracy z operatorem. "Wierzę, że Telekomunikacja Polska i Wirtualna Polska skorzystają na współpracy" - zaznaczył Maciej Grabski - "WP to firma z olbrzymim potencjałem, co pokazała przez ostatni rok."

Czy jednak TPSA ma plan, w jaki sposób skorzystać na tym, że WP.pl zaczyna być zyskowna? (przypomnijmy, że w ubiegłym kwartale spółka zanotowała pierwszy w 10-letniej historii portalu zysk).

Oto kilka możliwych scenariuszy:

1. Telekomunikacja Polska włączy serwis Neostrada.pl w WP.pl. Dostęp do usług konkurencyjnych wobec operatora (jak np. Nawijka, WPTelefon) zostanie obarczony opłatą dla innych użytkowników niż posiadacze Neostrady.

2. Operator zdecyduje się na sprzedaż portalu. Spekuluje się, że zainteresowanym nabyciem spółki może być Polsat. Zamiast WP.pl TPSA uruchomi polską wersję Wanadoo (portal spółki-córki France Telecom, większościowego udziałowca TPSA)

3. Wirtualna Polska zacznie realizować plan wejścia na giełdę papierów wartościowych.

Możliwości jest więcej. Wiele będzie zależało od sprecyzowania strategii zarządu spółki w porozumieniu z TPSA, co zapewne nastąpi w najbliższych tygodniach.

Dodajmy, że we wrześniu Wirtualna Polska będzie świętować 10-lecie istnienia portalu.