Wirtualna Polska ogłosi upadłość?

Portal znajduje się w ciężkiej sytuacji finansowej. Wciąż nierozwiązany jest konflikt pomiędzy akcjonariuszami, dotyczący podwyższenia kapitału spółki. Ostatnie zgromadzenie udziałowców Wirtualnej Polski zostało przerwane bez osiągnięcia jakiegokolwiek porozumienia, a prezes WP nie wyklucza ogłoszenia upadłości portalu. Jutro na kolejnym zgromadzeniu rozstrzygnąć mają się losy portalu.

Wirtualna Polska ogłosi upadłość?
Taką informację podał Dziennik Bałtycki. Na walnym zgromadzeniu akcjonariusze mieli osiągnąć kompromis w spornej sprawie. Marek Borzestowski, prezes Wirtualnej Polski, zamierzał z pieniędzy z nowej emisji akcji spółki spłacić pożyczkę, którą zaciągnął portal w TP Internet. Przypomnijmy, że portal winny jest TP Internet 25 mln zł (firma stała się inwestorem WP w 2001 roku). Jak poinformował nas Jarosław Golacik, mniejszościowy akcjonariusz WP, pożyczka ma być spłacona do 2005 roku, więc nie ma potrzeby zajmowania się nią obecnie. ”TPI/TPSA żąda od WP spłaty niewymagalnej pożyczki ze środków podniesienia kapitału, czyli z pieniędzy akcjonariuszy mniejszościowych - zaznaczył Jarosław Golacik - Jest to nie tylko bezpodstawne, ale i niezgodne z prawem i właśnie dlatego TPI wycofało się z pierwszego podwyższenia kapitału.”

Ubiegłotygodniowe walne zgromadzenie akcjonariuszy zostało przerwane. Maciej Grabski, mniejszościowy udziałowiec WP zaznaczył, że nie wiadomo, czy spółka przetrwa tydzień do kolejnego zgromadzenia ze względu na fatalną sytuację finansową.

Prezes Wirtualnej Polski powiedział dziennikarzom „Dziennika Bałtyckiego”, że zastanawia się nad ogłoszeniem upadłości portalu.

Zdaniem Jarosława Golacika, bankructwo WP jest prawdopodobne. ”Spółka nie ma pieniędzy, więc potrzebne jest podniesienie kapitału - wyjaśnia mniejszościowy udziałowiec - TPI/TPSA chce natomiast skonwertować pożyczkę na akcje spółki, żeby w ten sposób nic do niej nie wpłacić. To kolejna intryga TPSA. TPI nas szantażuje.”

Agnieszka Szwaj, rzecznik prasowy portalu poinformowała nas, że jutro na kolejnym, walnym zgromadzeniu akcjonariuszy dojdzie najprawdopodobniej do ostatecznego rozstrzygnięcia. "Nie mogę nic więcej powiedzieć dzisiaj w tej sprawie - zaznaczyła Agnieszka Szwaj - Jutro okaże się, czy dojdzie do podwyższenia kapitału spółki czy nie. Jutrzejsze zgromadzenie będzie pewnie rozstrzygające i wydamy wtedy oficjalny komunikat."

Wspomniany spór między akcjonariuszami trwa już kilka miesięcy, a jego przedmiotem są plany podniesienia kapitału spółki. ”TPI/TPSA ma kontrolę nad WP, wiec jest to ich decyzja, czy podnieść kapitał - mówi Jarosław Golacik -Decyzją mniejszościowych akcjonariuszy jest, czy w podniesieniu uczestniczyć.” Dodaje, że akcjonariusze mniejszościowi mają pieniądze i chcą dofinansować WP w drodze podniesienia kapitału, w którym uczestniczyć będą akcjonariusze na tych samych warunkach.

We wrześniu minionego roku Yann Gontard, prezes TP Internet wspominał, że jak tylko mniejszościowi udziałowcy zostaną wykupieni, to WP zostanie połączona z TPI. Tymczasem w ubiegły piątek Yann Gontard złożył rezygnację z pełnionego stanowiska, a w czwartek na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy mówiono o możliwości ogłoszenia upadłości portalu.

Wirtualna Polska to jedno z najstarszych, polskich przedsięwzięć internetowych. Początki działania portalu przypadają na połowę lat 90-tych minionego wieku. Pierwsze serwisy powstały w 1995 roku. Dwa lata później WP zaprezentowała nowy layout portalu wzorowany na Yahoo!, a w listopadzie 1998 roku uruchomiono darmowe konta pocztowe. Dwa lata później Marek Borzestowski, Maciej Grabski i Jacek Kawalec na konferencji prasowej przedstawili zamiary wejścia WP na giełdę. Przełomowym momentem dla portalu było pozyskanie inwestora strategicznego - TP S.A. (po sześciu miesiącach negocjacji - w październiku 2001 roku).