Wired i 40 rozbójników

Magazyn Wired przedstawił w czerwcowym wydaniu swój doroczny, układany od 1998 roku ranking 40 firm "najbardziej napędzających światową gospodarkę". Jak stwierdza Wired, wszystkie firmy z listy wykazały się mistrzostwem w zakresie wykorzystania technologii, innowacji, globalnego podejścia, komunikacji sieciowej i strategicznej wizji.

W większości są to też firmy nowe. W pierwszej piątce znalazły się trzy firmy, które założono w minionym dziesięcioleciu, a jedna trzecia firm z listy 40 ma mniej niż dwadzieścia lat.

Pierwsze miejsce zajął, podobnie jak w ub. roku, operator wyszukiwarki internetowej Google. Do tegorocznych sukcesów Google zaliczono stworzenie serwisów Gmail, Froogle, Google Local i Orcut. Za najważniejsze zadanie dla współzałożycieli - Sergeya Brina i Larry’ego Page’a - Wired uznał dotrzymanie przez nich obietnicy, że wejście na giełdę Google’a „nie przyniesie wyszukiwarce nic złego”.

Na drugi miejsce z 7. w roku ub. wskoczył Amazon.com. Do ważnych osiągnięć zaliczono otworzenie baz danych dla innych detalistów, tak, że mogli zintegrować swoje sklepy z Amazonem. Do wyzwań należy rozpoczęcie sprzedaży plików audio i wideo.

Na trzecim miejscu pojawił się natomiast nieodnotowany rok wcześniej Apple. Jak pisze Wired: „Śmiali się, kiedy Steve Jobs wprowadzał w 2001 roku odtwarzacz MP3 iPod, śmiali się w 2003, kiedy uruchomił iTunes, gdzie zaczął sprzedawać po 99 centów piosenki, które miliony internautów ściągało za darmo. Ale ostatni śmieje się Jobs, który uzyskał synergię platformy i zawartości, prawdziwe marzenie twórców gadżetów wszelakich.”

Czwarte miejsce na liście zajęła odnosząca ogromne sukcesy naukowe i komercyjne firma biotechnologiczna Genentech, która wprowadziła m.in. pierwsze oparte na inżynierii genetycznej lekarstwa na astmę. Do 2010 roku chce ona wprowadzić 10 leków na różnego rodzaju nowotwory, m.in. płuc, jajników i prostaty i choroby immunologiczne.

Pierwszą piątkę zamyka natomiast e-Bay, który awansował w porównaniu z ub. rokiem o jedną pozycję. Do tegorocznych osiągnięć zaliczono wybicie się działu motoryzacyjnego na pierwsze miejsce w strukturze eBay pod względem wielkości obrotów. Za najważniejsze wyzwanie uznano skuteczną walkę z oszustami.