Windows ponad wszystko?

Według badania RedSheriff na świecie utrzymuje się absolutna dominacja Microsoftu na rynku systemów operacyjnych. Najpopularniejszą wersją systemu jest Windows 98.

Według badania przedstawionego przez RedSheriff, 96,7% rynku systemów operacyjnych dla PC-tów opanował Microsoft. Z wrześniowego raportu firmy wynika, że systemy operacyjne Macintosha mają 2,2%. Z kolei OneStat.com ocenia, że Windows opanował 97,5% rynku a

- zaledwie 1,5%. Według RedScheriff około 35% użytkowników PC-tów na świecie wykorzystuje Windows 98. 20% posiada zainstalowaną wersję systemu Windows 2000, a 16,7% - XP. Niemal 10% natomiast posiada Windows ME.

W USA udział Windows 98 w rynku wynosi 28,3%, 24,5% w Japonii, a najwyższy jest (42%) we Włoszech. MacOS ma największy udział w rynku japońskim (5%). Najwięcej Windows 2000 jest zainstalowanych w USA (28% tamtejszego rynku), a Windows XP i ME - w Japonii (odpowiednio 24,5% i 17%).

Według informacji RedSheriff, wspomniane wyniki uzyskano poprzez propagację wyników otrzymanych w pomiarze użytkowników na próbkach z regionalnych biur RedSheriff. Oprócz zachowania użytkowników (na wybranych witrynach klientów RedSheriff), firma może określić m.in. z jakiej przeglądarki korzysta i na jakim systemie pracuje mimowolny respondent.

W „sieci” RedSheriff – jak upewniliśmy się bezpośrednio u źródła – nie złowił się, co ciekawe, żaden internauta-użytkownik Linuxa. Nie dysponujemy danymi na temat udziału Linuxa wśród użytkowników PC-tów, za to publikowane są informacje na temat dynamiki wzrostu. Według danych IDC, w 2001 roku sprzedano tę samą liczbę licencji na Linuxa dla serwerów, co rok wcześniej, za to liczba sprzedanych licencji "klienckich" podskoczyła o 50%. Wzrost liczby licencji klienckich nastąpić miał głównie na rynku azjatyckim - według IDC w 2001 roku 34% wszystkich nowych instalacji płatnych dystrybucji Linuxa miało miejsce właśnie w tym regionie.

Ze względu na specyfikę upowszechniania Linuxa (podstawą jest bezpłatna dystrybucja), "sprzedaż" na całym świecie w ub. roku wyniosła ok. 80 mln USD. Dopiero w 2006 roku, według prognoz IDC, wielkość tego rynku przekroczy dwukrotnie wartość sprzedaży polskiego oddziału Microsoftu z minionego roku finansowego spółki.