Windows Phone 7 też śledzi swoich użytkowników

Niedawno pojawiły się doniesienia o tym, że urządzenia z iOS śledzą osoby z nich korzystające i zapisują informacje o miejscu ich pobytu w swojej pamięci. Następnie odkryto, że podobne praktyki stosuje Android OS. Teraz okazuje się, że również użytkownicy systemu mobilnego Microsoftu nie są wolni od inwigilacji.

Windows Phone 7 też śledzi swoich użytkowników
Niedawno okazało się, że iPhone i iPad przesyłają informacje o miejscu pobytu swoich użytkowników na serwery Apple i zapisują je w pamięci. Serwis readwriteweb.com informuje, że skłoniło to badaczy i hakerów, by pod tym samym kontem przetestować system Android. Okazało się, że również Google stosuje podobną praktykę, z tą różnicą, że dane nie są zapisywane w pamięci smartfonów, a jedynie przesyłane na serwer.

Nie było więc już wielką niespodzianką, gdy serwis cnet.com poinformował, że i Microsoft przy pomocy systemu mobilnego Windows Phone 7 przesyła na swoje serwery informacje o lokalizacji użytkowników. On jednak, podobnie jak Google Android, nie zapisuje ich na dysku tak jak iOS.

Windows Phone 7 przesyła do Microsoftu unikatowe ID urządzenia, informacje o pobliskich sieciach Wi-Fi oraz współrzędne geograficzne zebrane z GPS-a. Co prawda jest jeszcze kilka systemów, w których nie odkryto takiej funkcji, ale zdaje się, że jest to powszechna praktyka.

Niewątpliwie określanie lokalizacji jest bardzo przydatną funkcją wykorzystywaną przez wiele aplikacji. Z drugiej jednak strony wiedza, że ktoś, z dużą dokładnością i w dość prosty sposób, może się dowiedzieć, gdzie jesteśmy lub byliśmy w przeszłości jest nieco niepokojąca.