Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Windows Phone 7 też śledzi swoich użytkowników

Niedawno pojawiły się doniesienia o tym, że urządzenia z iOS śledzą osoby z nich korzystające i zapisują informacje o miejscu ich pobytu w swojej pamięci. Następnie odkryto, że podobne praktyki stosuje Android OS. Teraz okazuje się, że również użytkownicy systemu mobilnego Microsoftu nie są wolni od inwigilacji.

Windows Phone 7 też śledzi swoich użytkowników
Niedawno okazało się, że iPhone i iPad przesyłają informacje o miejscu pobytu swoich użytkowników na serwery Apple i zapisują je w pamięci. Serwis readwriteweb.com informuje, że skłoniło to badaczy i hakerów, by pod tym samym kontem przetestować system Android. Okazało się, że również Google stosuje podobną praktykę, z tą różnicą, że dane nie są zapisywane w pamięci smartfonów, a jedynie przesyłane na serwer.

Nie było więc już wielką niespodzianką, gdy serwis cnet.com poinformował, że i Microsoft przy pomocy systemu mobilnego Windows Phone 7 przesyła na swoje serwery informacje o lokalizacji użytkowników. On jednak, podobnie jak Google Android, nie zapisuje ich na dysku tak jak iOS.

Windows Phone 7 przesyła do Microsoftu unikatowe ID urządzenia, informacje o pobliskich sieciach Wi-Fi oraz współrzędne geograficzne zebrane z GPS-a. Co prawda jest jeszcze kilka systemów, w których nie odkryto takiej funkcji, ale zdaje się, że jest to powszechna praktyka.

Niewątpliwie określanie lokalizacji jest bardzo przydatną funkcją wykorzystywaną przez wiele aplikacji. Z drugiej jednak strony wiedza, że ktoś, z dużą dokładnością i w dość prosty sposób, może się dowiedzieć, gdzie jesteśmy lub byliśmy w przeszłości jest nieco niepokojąca.