Windows Media w mediach

Microsoft wykorzystał trwającą właśnie w Las Vegas konferencję NAB (National Association of Broadcasters) do zaprezentowania różnych metod wykorzystania technologii Windows Media 9 przez firmy medialne.

Agencja Associated Press zademonstrowała nową aplikację do strumieniowej transmisji wideo SnapFeed, wykorzystującą technologię Microsoftu. Program wykorzystywany jest w AP do celów wewnętrznych – dostępny jest również dla zainteresowanych jego zakupem firm. SnapFeed jest dodatkiem do wewnętrznego systemu Electronic News Production System, którego zadaniem jest automatyzacja procesu pozyskiwania materiałów wideo od dziennikarzy pracujących "w terenie" i wyposażonych w komputery przenośne. Oprogramowanie SnapFeed sprawdza dostępną przepustowość łącza internetowego oraz wielkość i rozdzielczość materiału wideo, a następnie automatycznie dopasowuje do nich stopień kompresji obrazu tak, aby uzyskać jak nalepszą jakość przy zachowaniu ciągłości transmisji.

Z technologii Windows Media 9 korzysta również BBC. Przedstawiciele koncernu poinformowali, że zostanie ona wykorzystana w najnowszej wersji oprogramowania Colledia Workflow, którego zadaniem jest ułatwienie dziennikarzom i producentom dostępu do plików wideo zgromadzonych w zasobach BBC.

Wśród innych firm, które zademonstrowały podczas NAB 2003 swoje rozwiązania wykorzystujące Windows Media 9 znalazły się m.in.: Adobe Systems, Avid Technology, Sonic Foundry oraz Panasonic.