Win 98 oraz IE 5.x ciagle najpopularniejsze

Z badań przeprowadzonych przez firmę Global eMarketing wynika, że najpopularniejszym systemem operacyjnym wśród polskich internautów jest ciągle Windows 98. Najchętniej wykorzystywana przeglądarką jest zaś IE 5.x.

Taki, nieco już "podstarzały", zestaw wykorzystuje ciągle ponad 26% użytkowników Internetu w Polsce. Druga pod względem liczebności grupa polskich internautów (ok. 23%) korzysta z systemu Windows XP z zainstalowaną przeglądarką Internet Explorer 6.x. Na trzecim miejscu z 15% popularnością uplasował się zestaw Windows 98 oraz IE 6.x.

Jak widać użytkownicy systemów Windows nie są szczególnie skorzy do eksperymentowania z przeglądarkami internetowymi – większość pozostaje "wierna" przeglądarce dostarczanej wraz z systemem operacyjnym.

Sytuacja jest podobna w przypadku systemów Mac OS i Mac OS X. Ich użytkownicy za najlepsze oprogramowanie do przeglądania stron WWW uznają instalowaną domyślnie na komputerach Macintosh przeglądarkę IE 5.x. Używa jej aż 70% posiadaczy Mac OS’a. Ponad 10% zaś do dnia dzisiejszego surfuje z proponowaną w starszych wersjach Netscape 4.x.

Szeroką gamę przeglądarek spotkamy na komputerach pracujących pod kontrolą Linuksa. Najpopularniejsza tutaj okazuje się preinstalowana w systemie Mozilla – za jej pomocą przemierza cyberprzestrzeń prawie połowa linuksowców. Po 14% korzysta z domyślnego Netscape’a 4.x i Konquerora, po 6% - z Opery 6.x i Galeona.

Szczegółowe omówienie wyników badania znaleźć można pod adresem:

http://www.ranking.pl/rap.php?stat=systemy

Podstawą analizy są dane techniczne użytkowników odwiedzających witryny monitorowane przez system GeMius. W badanym tygodniu 11-17 marca liczba użytkowników tych witryn wynosiła 5,5 mln.