Wikipedia zablokowana w Chinach

Przez niemal dwa miesiące mieszkańcy Chin mogli korzystać z anglojęzycznej wersji Wikipedii. Kilka dni temu chińskie władze ponownie postanowiły zablokować "wolną encyklopedię".

Władze Chin regularnie blokują dostęp do stron internetowych, które zawierają niepoprawne politycznie informacje o sekcie Falun Gong, niepodległości Tybetu czy Tajwanu. Stale nie działa chociażby chińska wersja Wikipedii.

Zablokowanie anglojęzycznej Wikipedii w ostatnich dniach może być związane ze zbliżającym się Kongresem Partii Komunistycznej, który zacznie się w połowie października w Pekinie. Kongres, zbierający się co pięć lat, jest najważniejszym chińskim politycznym spotkaniem, podczas którego ustala się plan pięcioletni i wybiera nowe władze partii.

- Obecnie widać intensywne rządowe naciski przede wszystkim na chińskie strony typu user-generated content- mówi Jeremy Goldkorn z serwisu Danwei.org, zajmujący się chińskimi mediami. - Jak pokazuje przypadek Wikipedii, także zagraniczne strony są dla chińskich władz wrogie.

Cenzura w internecie w Chinach nie jest niczym nadzwyczajnym. Wielkie korporacje internetowe (m.in. Yahoo i Google), aby mogły prowadzić interesy, muszą dopasowywać się do warunków, jakie dyktują im władze. Niedawno Yahoo zostało oskarżane przed amerykańskim sądem o łamanie praw człowieka w Chinach.