Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Wikipedia uwolni treści chronione prawem autorskim?

Wikipedia rozważa zakup treści chronionych prawem autorskim i udostępnienie ich w domenie publicznej.

- To jeszcze nie projekt, ale idea - powiedział Jimmy Wales, założyciel i przewodniczący fundacji Wikimedia, w czwartkowym wywiadzie udzielonym IDG News Service.

Dwa tygodnie temu, wspólnota skupiona wokół Wikipedii otrzymała od Walesa e-mail zatytułowany "Trochę pomarzyć...". "Jimbo" pyta w nim, jakie treści chronione prawem autorskim należałoby rozpowszechniać za darmo.

Wales pisze w liście: "Chciałbym otrzymać od was przykłady prac, które chcielibyście, aby stały się wolne. Prac, w przypadku których, nie udaje nam się stworzyć darmowych odpowiedników. Takich, które teoretycznie mogłyby być zakupione i uwolnione".

List zawiera wskazówkę: "Niedawno zostałem zapytany o to samo, przez osobę, która ma możliwości, by coś takiego stało się faktem.", nie podaje czy jest to osoba w jakikolwiek sposób związana z Wikipedią.

W wywiadzie Wales odmówił odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób Wikipedia zdobędzie pieniądze na sfinansowanie tego typu projektu - czy miałaby szukać sponsorów, czy opierać się na obecnym modelu finansowym, datkach od członków społeczności.

- Po zastanowieniu się, jakie treści chcemy uwolnić, przyjdzie czas na znalezienie sposobu, by nasz cel zrealizować - wyjaśnił Wales.