Wikipedia uratowana!

Wszyscy, którzy martwili się o dalszą przyszłość Wikipedii mogą już odetchnąć z ulgą. Apel Jimmy'ego Walesa, założyciela Wikipedii, przyniósł oczekiwany skutek. Fundacji Wikimedia udało się zebrać kwotę 6 milionów dolarów, która była niezbędna do dalszej działalności wolnej encyklopedii.

Wikipedia, wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii działającej na zasadzie otwartej treści, funkcjonuje w oparciu o oprogramowanie wiki (j. hawajski: wiki wiki = "szybko"), wywodzące się z koncepcji WikiWikiWeb, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści. Słowo Wikipedia jest neologizmem powstałym w wyniku połączenia wyrazów wiki i encyklopedia. Slogan reklamowy Wikipedii brzmi: "Wolna encyklopedia, którą każdy może edytować" (źródło: Wikipedia).

Wikipedia uratowana!

Apel Jimmy'ego Walesa, założyciela Wikipedii o wsparcie dla Fundacji Wikimedia, organizacji non-profit opiekującej się Wikipedią, nie przeszedł bez echa. Do dalszej działalności Wikipedii niezbędne było zebranie kwoty 6 milionów dolarów i ten cel udało się osiągnąć. Pod względem ilości haseł polska wersja Wikipedii wciąż zajmuje czwarte miejsce na świecie.