Wikipedia świętuje dekadę działalności

Wikipedia i jej użytkownicy planują ponad 300 uroczystości na sześciu kontynentach z okazji dziesiątej rocznicy darmowej encyklopedii online. Stała się ona internetowym olbrzymem udostępniającym informacje wszystkim i pozwalającym każdemu na edycję swoich artykułów.

Serwis otworzył specjalną stronę, która ułatwia użytkownikom zorganizowanie obchodów 10 rocznicy Wikipedii w ich miastach. Data urodzin to 15 stycznia.

W ciągu dekady Wikipedia zmienił sposób w jaki uzyskujemy informacje na internecie i uczestniczymy w ich powstawaniu. Stała się tak popularna, że jej strony są na szczycie prawie każdego zapytania w wyszukiwarce internetowej.

Mimo wielkie popularności, w serwisie nie znajdziemy reklam. Założyciel Jimmy Wales niezłomnie odmawia wszystkim zainteresowanym, a fundusze na działalność zdobywa za pomocą publicznych zbiórek. Ostatnia przyniosła 16 mln dolarów.

Strony nie ominęły kontrowersje. Choć celem jest pozwolenie każdemu na edycję treści, to jednak niektóre treści podlegają pewnemu poziomowi ochrony, który edycję umożliwia tylko zatwierdzonym użytkownikom. Często, artykuły są czasowo chronione by zapobiegać wandalizmowi i tzw. wojnom edycyjnym.

Mimo krytyki, z jaką spotyka się Wikipedia, jej artykuły stoją zwykle na wysokim poziomie. Przede wszystkim jednak daje ona szybki dostęp do wielu dziedzin wiedzy, a jej treści są aktualizowane na bieżąco.

W polskich miastach również świętowane będą urodziny Wikipedii. Gdzie i kiedy zobaczyć można na wymienionej już wcześniej stronie.