Wikipedia skorzysta z P2P do dystrybucji wideo

Fundacja Wikimedia zaczyna testy nowego mechanizmu, który pozwoli zmniejszyć koszta związane z udostępnianiem filmów w Wikipedii. Bardzo popularna wśród użytkowników funkcja wideo to przy dużych obrotach jedna z najdroższych usług internetowych.

Wikipedia nie zawiera reklam i utrzymywana jest wyłącznie z darowizn, które użytkownicy wpłacają na konto fundacji. Okazuje się, że nie jest możliwe, by pliki wideo były przechowywane w serwisie w tradycyjny sposób, bo encyklopedia znów mogłaby się znaleźć na granicy bankructwa.

Podobne problemy ma zresztą YouTube, którego koszta utrzymania do niedawna jeszcze przewyższały zyski serwisu.

Wikipedia chce teraz odejść od umieszczania filmów na swoim serwerze i współpracuje z konsorcjum P2P-Next nad projektem, który pozwoli wykorzystać technologię peer-to-peer do dystrybucji wideo. Do oglądania filmów służyć będzie specjalna wtyczka do przeglądarki - Swarmplayer (na razie dostępna wyłącznie dla Firefoksa).

Początek każdego nagrania znajduje się na serwerze HTTP, a w tym samym czasie komputer rozpoczyna pobieranie kolejnych części filmu z sieci BitTorrent. Po ściągnięciu wtyczki Swarmplayer już dziś możesz zacząć testy nowej usługi.

Wikipedia skorzysta z P2P do dystrybucji wideo

Graf ilustrujący sposób działania mechanizmu. (źrodło: Wikimedia Techblog)