Wikipedia blokuje edytowanie strony o Michaelu Jacksonie

Wikipedia zablokowała niezarejestrowanym użytkownikom serwisu możliwość edytowania strony poświęconej Michaelowi Jacksonowi.

Wkrótce po tragicznej śmierci Michaela Jacksona jego zwolennicy oraz przeciwnicy zaczęli masowo edytować jego stronę internetową w serwisie Wikipedia.

Wszystko zaczęło się w dniu śmierci Michaela Jacksona. Wiele osób zaraz po podaniu informacji o śmierci króla popu przez serwis plotkarski TMZ postanowiło umieścić na Wikipedii oficjalną datę i godzinę odejścia artysty. Inni użytkownicy serwisu nie zgadzali się na umieszczanie w internetowej encyklopedii tej niepotwierdzonej informacji i skrupulatnie usuwali podobne wpisy.

Ciągłe edytowanie strony Wikipedii sprawiło, że serwis miał poważne problemy z prawidłowym funkcjonowaniem. Doszło nawet do tego, że strona Wikipedii na pewien czas stała się niedostępna i wyświetlała jedynie informację: "Przepraszamy, wskazana strona ma problemy techniczne. Wystąpił błąd połączenia z serwerem bazy danych. Nieznany błąd".

Wikipedia po kilkunastu godzinach problemów technicznych postanowiła podjąć stanowczą decyzję w sprawie i zablokowała możliwość edytowania strony gwiazdora dla użytkowników, którzy nie posiadają własnego konta.

Administratorzy Wikipedii dodatkowo umieścili na stronie Michaela Jacksona notkę: "Ten artykuł dotyczy osoby zmarłej. Niektóre z podanych informacji, przede wszystkim związane z okolicznościami jej śmierci, mogą się zmienić gdy pojawi się więcej informacji na ten temat".

Odejście gwiazdora wywołało wielkie poruszenie w Sieci. Wystarczy powiedzieć, że po podaniu w mediach oficjalnej informacji o śmierci króla popu serwisy takie jak BBC, Google News czy Twitter odnotowały poważne problemy z funkcjonowaniem. Wystarczyło również niespełna kilka godzin by wydarzeniem zainteresowali się cyberprzestępcy. Więcej na ten temat: Michael Jackson nie żyje - cybeprzestępcy zacierają ręce.

Michael Jackson zmarł 25 czerwca, o godzinie 23.26 polskiego czasu, w wyniku zatrzymania akcji serca. Miał 50 lat.