Wikiasari - konkurencja dla Google od twórcy Wikipedii?

Jimmy Wales, twórca popularnej encyklopedii online (Wikipedii), ma zamiar stworzyć wyszukiwarkę konkurencyjną dla Yahoo! i Google. Będzie ona wykorzystywać dokładnie ten sam mechanizm, który funkcjonuje w Wikipedii.

Zdaniem Walesa wyszukiwarki bazujące na algorytmach i elektronice mogą podlegać manipulacjom. Tymczasem Wikiasari, mechanizm funkcjonujący z udziałem ludzi, powinien być znacznie mniej podatny na działanie sprytnych webmasterów.

Wikiasari ma stanowić alternatywę dla Google, kiedy spamerzy czy firmy znajdą sposób na oszukanie tej ostatniej wyszukiwarki. Zdaniem Walesa wyniki prezentowane przez Google świetnie odpowiadają na postawione pytanie, ale czasami stanowią one jedynie zbiór nieprzydatnych odsyłaczy.

Twórca Wikipedii proponuje nawet sprawdzenie frazy "Tampa hotels", by przekonać się o prawdziwości jego słów. Wygląda jednak na to, że od czasu jego deklaracji coś się zmieniło - wyniki wyszukiwania wyglądają na użyteczne.

Wikiasari zostanie uruchomiona w pierwszym kwartale 2007 roku. Wbrew deklaracjom niektórych portali, wyszukiwarka prawdopodobnie nie ma żadnego związku z mechanizmem WikiSearch.