Wikia oferuje darmowy hosting

Wikia Inc. zaoferuje darmową platformę hostingową, która umożliwia założenie własnego serwisu wiki i otrzymywanie 100% zysku z umieszczanych reklam. Firma na razie nie wie jak na nowej platformie będzie zarabiać.

Wikia oferuje rozwiązania do tworzenia stron tematycznych, które każdy może edytować, są one częścią witryny Wikia. Firma czerpie zyski z reklam wyświetlanych przy artykułach.

- Otwarty kod źródłowy to był początek. Teraz nadszedł czas na wolną kulturę - powiedział dyrektor zarządzający Wikia Inc Gil Penchina na konferencji Le Web 3 w Paryżu. Dotyczyła ona przyszłości mediów.

Openserving.com idzie dalej niż obecne usługi Wikia. Oferuje darmowy hosting i przepustowość. Twórca strony nie musi się też dzielić zyskiem z reklamy z Openserving.

Serwisy zbudowane w oparciu o platformę ArmchairGM, na której opiera się Openserving.com, mogą być budowane przez społeczność w oparciu o narzędzia typu wiki i blogi.

- Dajemy za darmo przepustowość i miejsce na serwerze, a w dodatku nie otrzymujemy nic z tytułu reklamy. Jaki jest zatem model biznesowy? Tego jeszcze nie wiem - mówił Penchina.

Do tej pory Wikia otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 4 mln USD od funduszy Bessemer Venture Partners, Omidyar Network oraz indywidualnych inwestorów jak Marc Andressen i Mitch Kapor. W drugiej rundzie w firmę zainwestował Amazon, jednak kwota transakcji nie została podana.

W Openhosting.com można już się rejestrować, własny serwis będzie można założyć niebawem.

Patrz także:

Wikia dostaje pieniądze od Amazon