Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

WikiLeaks przestanie istnieć?

WikiLeaks, serwis specjalizujący się w publikowaniu poufnych informacji, niechętnie zamieszczanych przez tradycyjne media, nie ma pieniędzy na działalność. Rocznie potrzebuje około 600 tys. dolarów.

Informowanie o przypadkach korupcji, zamieszczanie danych, które wyciekły z firm czy związków wyznaniowych - WikiLeaks stało się serwisem umożliwiającym publikowanie często tajnych informacji. Jednocześnie chroniło swoich informatorów, którym mogły grozić różnego rodzaju represje, np. więzienie.

Obecnie strona domowa WikiLeaks to jedno wielkie wołanie o pomoc finansową. Zamieszczono tu prośby o dofinansowanie jak też o pomoc natury technicznej.

Obecne koszty utrzymania serwisu łącznie z pensjami pracowników wynoszą około 600 tys. dolarów rocznie, w 2009 roku wzrosły o około 130 tys. dolarów - informuje serwis BBC.

Historia uruchomionego w 2006 r. serwisu WikiLeaks jest burzliwa. Z racji charakteru zamieszczanych w nim materiałów był atakowany m.in. przez kościół scjentologiczny i mormonów, zamykany po interwencjach banków, a na dom właściciela Wikileaks.de zrobiła nalot policja, co łączono z wcześniejszą publikacją przez serwis "czarnej listy" stron internetowych australijskiego Urzędu ds. Komunikacji i Mediów (ACMA), która wyciekła do sieci.

W WikiLeaks zamieszczono m.in. informacje o planach podsłuchiwania rozmów prowadzonych przez Skype'a przez niemiecką policję, zapis informacji przesyłanych przez pagery podczas ataku na World Trade Center w 2001 r. czy poufne informacje bankowe.

Obecnie działalność WikiLeaks została czasowo wstrzymana.

źródło: BBC