WikiLeaks nominowane do Pokojowej Nagrody Nobla

Członek norweskiego parlamentu Snorre Valen poinformował, że wskazał serwis WikiLeaks jako kandydata do otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2011. Polityk uważa, że ujawnianie tajnych dokumentów zmusza do przestrzegania praw człowieka i większej odpowiedzialności, a tym samym przyczynia się do krzewienia pokoju na świecie.

Dzięki WikiLeaks rządy muszą być bardziej odpowiedzialne za swoje działania - powiedział 26-letni Valen z Socjalistycznej Partii Lewicy, wyjaśniając nominację serwisu do Pokojowej Nagrody Nobla.

Komitet Noblowski od 50 lat utrzymuje w tajemnicy listy kandydatów. Osoby z prawem nominacji nie pierwszy raz informują jednak, kogo i dlaczego popierają.

W artykule na blogu, Snorre Valen napisał, że Wikileaks przyczynia się do walki o prawa człowieka, demokrację i wolność słowa, publikując w Sieci informacje o tysiącach przypadków korupcji, zbrodni wojennych i tortur.

Norweski polityk wspomniał też o wydarzeniach w Tunezji i Egipcie. Jego zdaniem, przecieki WikiLeaks zachęciły mieszkańców tych państw do walki o swoje prawa.

Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest w październiku. We wtorek, 1 lutego 2011 r., skończył się czas nominacji. W roku 2010, spośród 237 zgłoszonych kandydatów, wybrano ostatecznie Liu Xiaobo - chińskiego literaturoznawcę, dysydenta i więźnia politycznego.