Wiki-wyszukiwarka ma już oprogramowanie

Wikia Inc. przejęła oprogramowanie do wyszukiwarek Grub i ma zamiar udostępnić je dla internautów jako open source. Start otwartej wyszukiwarki przewidziany jest na czwarty kwartał tego roku.

Wyszukiwarka Wiki, której pomysłodawcą jest twórca Wikipedii Jimmy Wales, ma opierać się na osobistym zaangażowaniu ludzi oraz na otwartym oprogramowaniu do wyszukiwania stron internetowych. - Dzięki takiemu połączeniu będzie dawała wartościowsze wyniki niż komercyjne wyszukiwarki Google, Yahoo czy Microsoftu - mówił Wales.

Oprogramowanie Grub, zakupione od firmy LookSmart, przeszukuje internet korzystając z nieużywanych zasobów tych wszystkich komputerów, na których go zainstalowano. Obecnie Wikia zatrudnia także 35 pracowników, którzy doskonalą wyniki wolnej wyszukiwarki.

Jimmy Wales porównuje projekt wolnej wyszukiwarki do początków Wikipedii. Start encyklopedii ruszył z zaledwie trzema artykułami, obecnie jest ich już miliony w różnych językach. - Otwarcie mówię ludziom, że nasza wyszukiwarka na początku nie będzie jeszcze dobra. Ale dzięki społeczności, która zaangażuje się w projekt, będziemy mogli ją stale doskonalić - mówił Wales.

- Odkąd w grudniu ubiegłego roku pojawił się pomysł wolnej wyszukiwarki, kilka znaczących organizacji wykazało zainteresowanie naszym projektem, w tym nasz nowy partner LookSmart- stwierdził Wales.

Pomysł korzystania z ludzkiej inteligencji przy wyszukiwaniu nie jest nowy. W czerwcu ruszyła pierwsza wyszukiwarka w całości sterowana przez ludzi. W Mahalo (co znaczy po hawajsku dziękuje) zaangażowana jest grupa internautów, którzy "ręcznie" filtrują i wyceniają wyniki wyszukiwania. Na podobnej zasadzie działa też usługa Yahoo - Answers.com.

Według analityka Grega Sterlinga z firmy Sterling Market Intelligence dostrzegając sukces Wikipedii nie będzie można przejść obojętnie obok Wiki-wyszukiwarki. - Zdecydowanie jest dzisiaj miejsce dla społecznej wyszukiwarki redagowanej przez ludzi - mówi. Dodaje jednak, że komercyjne wyszukiwarki nie wykazują jeszcze większych obaw ze strony nowego projektu Wikimedia Foundation.

Zobacz także: Wikia w IV kwartale zaprezentuje wyszukiwarkę o otwartym kodzie