Więzienie za teksty piosenek?

Przemysł muzyczny zamierza rozpocząć kolejny etap walki z serwisami internetowymi, które naruszają prawa autorskie. Tym razem celem będą jednak nie sieci P2P, lecz... strony WWW, udostępniające teksty piosenek oraz tabulatury - informuje serwis Gigwise.com. Przedstawiciele amerykańskiej organizacji MPA (Music Publishers Association) chcą, aby osoby prowadzące takie serwisy były skazywane nawet na karę pozbawienia wolności.

Taką deklarację wygłosił ostatnio szef MPA, Lauren Keiser. Oświadczył on, że wszystkie serwisy internetowe, udostępniające teksty popularnych piosenek oraz tabulatury gitarowe, działają nielegalnie, zaś ich właściciele popełniają poważne przestępstwo. Keiser dodał również, że pozamykanie stron i ukaranie grzywnami ich administratorów nie będzie wystarczającym rozwiązaniem problemu - "Sądzę, że skazywanie ich na spędzenie trochę czasu za kratkami byłoby bardziej efektywnym rozwiązaniem" - oświadczył szef MPA.

"Nieautoryzowane wykorzystywanie tekstów piosenek oraz tabulator pozbawia ich autora możliwości zarabiania na życie. Moim zdaniem, nie różni się to wcale od kradzieży" - mówi Keiser (przedstawiciel MPA nie wyjaśnił, niestety, dlaczego publikowanie tekstów online tak poważnie uderza w artystów).

Nie wiadomo na razie, kiedy MPA zamierza rozpocząć swoją batalię prawną przeciwko serwisom z tekstami piosenek - najprawdopodobniej nastąpi to w przyszłym roku. Warto jednak przypomnieć, że koncern fonograficzny Warner Chappell już rozpoczął takie działania - jego przedstawiciele domagają się od kilku amerykańskich stron WWW, udostępniających teksty i tabulatury, natychmiastowego zaprzestania takiej działalności.