Więzienie za P2P?

Operatorzy dwóch amerykańskich hubów P2P przyznali się do nielegalnego dystrybuowania filmów w Internecie. William Trowbridge (operator huba P2P o nazwie Movie Room) i Michael Chicoine (prowadzący hub Achenon's Alley TM) mogą zostać skazani nawet na 5 lat więzenia i grzywnę do 250 tys. USD.

Trowbridge przez dwa lata (od sierpnia 2002 do sierpnia 2004) prowadził specjalizujący się w wymianie filmów hub o nazwie Movie Room - w czasie śledztwa agenci amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości pobrali z niego ponad 70 plików (głównie nielegalnych kopii filmów), o łącznej wartości przekraczającej 20 tys. USD. Z huba prowadzonego przez Chicoine'a agenci pobrali 35 plików o wartości ponad 4 tys. USD

"Osoby, które kradną materiały chronione prawem autorskim będą złapane - nawet, jeśli poprzez korzystanie z odpowiedniej technologii usiłują ukryć swój proceder. Kradzież własności intelektualnej szkodzi nie tylko firmom, ale także obywatelom, którzy zmuszeni są do płacenia więcej za produkty i usługi" - oświadczył John Ashcroft, prokurator generalny USA.

Aresztowanie Trowbridge'a i Chicoine'a było efektem operacji Digital Gridlock, przeprowadzonej wspólnie przez przedstawicieli Departamentu Sprawiedliwości, FBI i Prokuratury Generalnej. Jej celem byli operatorzy hubów P2P, tworzących 'tajną' sieć o nazwie "The Underground Network".

Przedstawiciele owej sieci wydali zresztą oświadczenie nawiązujące do sprawy Trowbridge'a i Chicoine'a - możemy w nim przeczytać, iż "Technologia P2P jest zaangażowana w nieustającą walkę z tymi, którzy boją się zmian i innowacji. Amerykański rząd niestety ostatnio stanął w tej walce po niewłaściwej stronie".

Operatorom, kótrzy przyznali się do winy grozi do 5 lat więzienia, grzywna do 250 tys. USD, a także konfiskata sprzętu, który posłużył do popełnienia przestępstwa. Wyrok w tej sprawie ma zapaść pod koniec kwietnia.