Wielka popularność rosyjskich domen pisanych cyrylicą

Popularność nowej rosyjskiej domeny przerosła oczekiwania. Pierwszy tydzień przyniósł aż 500 tys. rejestracji, a w Rosji już mówi się, że .rf w cyrylicy szybko prześcignie łacińskie .ru.

Wielka popularność rosyjskich domen pisanych cyrylicą
Wielu analityków jest zaskoczonych, że domeny .rf (cyrylicą) są aż tak popularne. Nawet szef rejestru .ru/.rf mówił wcześniej, że liczy na 100 tys. zarejestrowanych nazw do końca roku.

Okazało się, że rosyjskie firmy dużo chętniej rejestrują swoje domeny w wersji cyrylickiej, a nowa możliwość to zapowiedź początku nowej ery na światowym rynku domen. Przypomnijmy, że domena Federacji Rosyjskiej jest elementem większej umowy podpisanej przez ICANN.

W kwietniu 2010 r. zarząd ICANN zaakceptował wprowadzenie domen narodowych dla Rosji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu i Arabii Saudyjskiej w ich własnym alfabecie.

Dziś widać, jak rentowna była to decyzja. Liczba adresów zarejestrowanych w .rf (cyrylicą) wynosi już prawie 600 tysięcy. Wokół nowej domeny było też sporo kontrowersji - domeny premium, takie jak seks.rf, nieruchomości.rf i kino.rf zostały przekazane firmie CETIS jeszcze przed oficjalną premierą "*.RF".

Co ciekawe, własnej domeny z daszkiem nie chcą na razie Czesi, którzy nie widzą powodu, by zmieniać sprawny mechanizm. Czescy rejestratorzy sądzą, że taki zabieg mógłby utrudnić dostęp do stron osobom spoza kraju i użytkownikom, którzy przyzwyczaili się do domeny bez znaków diakrytycznych.