Więcej o Napsterze

Chris Gorog, szef firmy Roxio poinformował wczoraj, że program niezbędny do korzystania z serwisu muzycznego Napster 2.0 (którego uruchomienie planowane jest na koniec tego roku), będzie dystrybuowany wraz z produkowanym przez Roxio oprogramowaniem do nagrywania płyt CD i DVD.

Grog powiedział również, że Napster 2.0 będzie pierwszym w pełni legalnym serwisem muzycznym, z którego będzie można pobierać dowolną liczbę piosenek (o ile użytkownik zdecyduje się na wykupienie abonamentu). Roxio przewiduje bowiem kilka wariantów korzystania z Napstera 2.0 - użytkownicy będą mogli pobierać z serwisu pojedyncze utwory (płacąc oddzielnie za każdy z nich), wykupić czasowy abonament (upoważniający do pobierania dowolnej liczby plików) czy też skorzystać ze strumieniowej transmisji dźwięku.

Przedstawiciele Roxio zapowiedzieli również, że oprogramowanie niezbędne do korzystania z zasobów Napster 2.0 będzie integralnym elementem wszystkich przyszłych wersji produkowanego przez firmę oprogramowania do zapisu płyt DVD i CD (Easy CD & DVD Kreator). Wiadomo już także, że wszystkie dystrybuowane za pośrednictwem Napstera 2.0 pliki będą zabezpieczone przed nielegalnym kopiowaniem (dostarczeniem odpowiedniej technologii zajmie się Microsoft).

Na początku serwis dostępny będzie jedynie dla użytkowników systemów z rodziny Windows, przedstawiciele Roxio zapowiadają jednak, że w 2004 r. na rynek trafi "macowa" wersja Napster 2.0. Pod koniec roku 2004 zostanie również uruchomiona europejska wersja serwisu (na początku będzie on dostępny jedynie dla mieszkańców USA).