Więcej bogatych internautów

Wśród amerykańskich internautów przybywa zamożnych użytkowników Sieci – wynika z raportu Nielsen/NetRatings. Osoby o zarobkach na gospodarstwo domowe powyżej 100 tys. USD rocznie stanowią już ponad 17% populacji internetowej w USA.

Osoby o rocznych dochodach pomiędzy 100 a 150 tys. USD na gospodarstwo domowe są najszybciej rosnącą grupą wśród internautów. Ich liczba wzrosła w ciągu ub. roku o 20%, do ponad 15 mln. Obecnie odpowiada to 12% całej społeczności internetowej. Druga grupą pod względem zarobkowym najszybciej powiększającą swoją liczebność w Sieci są osoby zarabiające powyżej 150 tys. USD (dochód na gospodarstwo domowe). W ciągu minionego roku liczebność tej grupy wzrosła o 14%, do 6, 4 mln, co odpowiada 5,3% całej populacji internetowej. W sumie grupy zarabiające powyżej 75 tys. USD na gospodarstwo to obecnie niespełna 35% amerykańskich internautów (ok. 42 mln osób).

Najwolniej rośnie, jak wskazują badania Nielsen/NetRatings, liczba użytkowników Internetu w grupach o najniższych zarobkach. W grupie o rocznych zarobkach poniżej 25 tys. USD przyrost wyniósł raptem 2%. Liczebność tej grupy wynosi obecnie jednak już ok. 7,1 mln osób i przewyższa odsetek „najbogatszych”. Najliczniej reprezentowane w amerykańskim Internecie są osoby o zarobkach pomiędzy 50 tys. a 75 tys. USD (30% całej populacji, 37,2 mln) oraz pomiędzy 25 tys. a 50 tys. (26,6% populacji, 32,2 mln). Wzrost liczebności w stosunku rok do roku w najliczniejszej grupie średniozamożnych gospodarstw porównywalny był z wynikiem z bardziej zamożnych grup i wyniósł 11%.

Należy wyrazić nadzieję, że dane te można interpretować przede wszystkim jako dowód bogacenia się i awansu, w kategoriach zarobkowych, osób korzystających z Internetu. A nie tylko dowód postępującej samoedukacji najbogatszych.