Wideo w komórce niepotrzebne?

Firma badawcza In-Stat zapytała grupę abonentów sieci mobilnych o ich zainteresowanie nowoczesnymi usługami telefonii komórkowej, w tym przekazami wideo. Okazało się, że w Stanach Zjednoczonych tylko niewielki procent badanych chce korzystać z tego typu udogodnień.

Jak donoszą analitycy In-Stat, tylko jeden na ośmiu respondentów w USA chciałby zakupić usługi transmisji wideo na swój telefon komórkowy. Dwie trzecie badanych, aby skorzystać z nowych usług, musiałoby bowiem zmienić swoje aparaty, ponieważ nie są one dostosowane do odbioru strumieniowych przekazów. Dodatkowo, stali abonenci sieci komórkowych, na których najbardziej zależy operatorom są w grupie najmniejszego zainteresowania przekazami wideo w telefonach komórkowych.

In-Stat podkreśla jednak, że sytuację dostawcow treści może poprawić dynamiczny rozwój sieci komórkowych, które wprowadzając nowe technologie, sukcesywnie zwiększają szybkość usług transmisji danych. Stany Zjednoczone zawsze były krok do tyłu (wobec Europy czy Azji) w zakresie rozwoju nowoczesnych usług telefonii komórkowej. Stopniowo ten stan ulega zmianie. Szacowana liczba abonentów sieci komórkowych w USA, która korzysta na co dzień z przekazów wideo ma przekroczyć 1 mln do końca br. Analitycy In-Stat przewidują, że do 2010 roku liczba ta wzrośnie do 30 milionów.