Wiadomości24.pl: takiej działalności w polskiej Sieci nie było

Serwis OhMyNews, który powstał sześć lat temu w Korei Płd, zapoczątkował nurt tzw. dziennikarstwa obywatelskiego. To internauci, a nie profesjonalni dziennikarze, piszą gros artykułów zawartych na jego łamach. Podobne przedsięwzięcie, "Wiadomości24.pl", od kilku miesięcy prowadzi w Polsce wydawnictwo Polskapresse. Rozmawiamy z Pawłem Nowackim, redaktorem naczelnym i menedżerem wortalu.

Wiadomosci24.pl są przedsięwzięciem z nurtu tzw. "dziennikarstwa obywatelskiego". Proszę wyjaśnić w kilku zdaniach na czym polega działanie serwisu.

Każdy kto się zarejestruje (minimum to podanie imienia, nazwiska, miasta, trzeba dodać swoje zdjęcie), może natychmiast nadać tekst, zdjęcia, dodać nagranie audio i wideo. Oczywiście oczekujemy na materiały dziennikarskie, newsowe. Teksty autorów, dziennikarzy obywatelskich pojawiają się między doniesieniami agencyjnymi (PAP, IAR) oraz artykułami z gazet Grupy Wydawniczej Polskapresse.

Kto wpadł na pomysł stworzenia tego typu witryny?

Pomysł nie jest do końca nowy, wiceprezes Polskapresse Mirosław Kowalski myślał o stworzeniu czegoś odpowiadającego na potrzeby internautów, czegoś co nazywa się dziennikarstwem obywatelskim, już w 2005 roku.

Kto jest Waszą bezpośrednią konkurencją?

Serwis iThink.pl przypomina troszeczkę naszą gazetę internetową, ale tam - przede wszystkim - nie ma zespołu redakcyjnego. Nie ma też felietonistów, nie ma materiałów profesjonalnych dziennikarzy. Nie wykluczamy, że ktoś wcześniej czy później stworzy coś podobnego do www.wiadomosci24.pl.

Ile osób jest na stałe zatrudnionych przy tworzeniu serwisu?

W tej chwili zespół redaktorski to osiem osób, w tym jedna to nasz użytkownik, którego szybko ściągnęliśmy do Warszawy na stanowisko redaktorskie. Sądzę zresztą, że wkrótce pojawią się kolejne osoby wyłonione z grona użytkowników.

Jaki procent artykułów w serwisie jest zamieszczany przez zatrudnionych na stałe dziennikarzy, a jaki przez użytkowników?

W tej chwili codziennie pojawia się od 70 do ponad 100 artykułów od dziennikarzy obywatelskich. Zespół redaktorski tworzy codziennie 10, góra 20 artykułów.

Paweł Nowacki
Paweł Nowacki zaczynał pracę dziennikarską w latach osiemdziesiątych w radiu studenckim ACR "Kiks", później współpracownik Radia Łódź.

Jesienią 1989 r. trafił do "Gazety Wyborczej". Od października 1990 r. dziennikarz "Dziennika Łódzkiego", od 2000 r. sekretarz redakcji tej gazety. W październiku 2005 r. trafił do "Nowego Dnia", gazety wydawanej przez Agorę, gdzie był redaktorem prowadzącym.

Po zamknięciu tego tytułu wrócił do Polskapresse i prowadzi gazetę internetową www.wiadomosci24.pl.

Na jakim modelu biznesowym opiera się serwis? Czy wyświetlacie reklamy?

Na tym etapie jeszcze nie planowaliśmy reklam.

Na pewno będziemy wyświetlać reklamy, to przecież podstawowy sposób finansowania takiej działalności, ale jednocześnie chcielibyśmy, by były one dla zarejestrowanych użytkowników jak najmniej - użyję takiego sformułowania - inwazyjne. Byłaby to jakaś korzyść z bycia członkiem tej społeczności. Liczymy się też, że przy unikalnej treści z czasem zaczniemy też sprzedawać część materiałów, znajdując w ten sposób źródło na nagrody, honoraria dla najlepszych autorów.

Danych dotyczących popularności serwisu Wiadomosci24 nie ma w lipcowych wynikach badania Megapanel. Wynika z tego, że jak na razie cieszy się niską popularnością. Ile macie odsłon i użytkowników miesięcznie według wewnętrznych danych?

Wewnętrzne statystki jakie prowadzimy od początku pokazują, że systematycznie rośnie oglądalność. W czerwcu (start nastąpił 14 czerwca) mieliśmy 9433 unikalnych użytkowników i w sumie 174 tys. obejrzanych stron. Już w sierpniu 105 tys. unikalnych użytkowników i 650 tys. odsłoniętych stron. Wrzesień to 131 tys. userów i ponad 850 tys. stron. Jeśli chodzi o wyniki firmy Gemius: sierpień to 106 tys, unikalnych użytkowników i 516 tys. obejrzanych stron, a wrzesień 126 tys. unikalnych użytkowników i 635 tys. odsłoniętych stron.

Z jakiej ilości użytkowników (real users) na koniec tego roku bylibyście zadowoleni?

Nie chcę robić żadnych szczegółowych planów, gdyż trudno tu przewidywać cokolwiek. Nikt takiej działalności w polskiej sieci jeszcze nie prowadził. Już comiesięczny wzrost jaki był między sierpniem i wrześniem byłby bardzo wielkim sukcesem.

Ilu jest zarejestrowanych i aktywnych użytkowników Wiadomosci24.pl?

Dziś po prawie 4 miesiącach działalności mamy ponad 1700 zarejestrowanych użytkowników, ponad 300 napisało co najmniej jeden tekst. Grono najaktywniejszych to już ponad 100 osób.

Co zamierzacie robić w celu popularyzacji serwisu?

Mamy kilka pomysłów, część to niestandardowe działania, ale one niech pozostaną tajemnicą. Oczywiście będziemy stosować kampanie, głównie przez miejsca w internecie związane z Polskapresse (np. Nasze Miasto) oraz przez sieć reklamową ARBOmedia.

http://www.wiadomosci24.pl