WiFi przez DSL

Na podbój polskiego rynku wyruszyła firma telekomunikacyjna Air Bites. Oferuje ona radiowy dostęp do internetu. Jej usługi realizowane są w dosyć oryginalny sposób - u klienta instalowane jest kablowe łącze DSL oraz bezprzewodowy punkt dostępowy.

W ramach miesięcznej opłaty (wynoszącej od 61 zł netto) firma zapewnia łącze internetowe o maksymalnej przepustowości 1 Mb/s. Nie ma opłat instalacyjnych. Dostęp do sieci realizowany jest w technologii WiFi (802.11b/g). Usługodawca dostarcza karty WiFi i access point (AP) podłączany do linii DSL, którą w lokalu klienta spółka montuje (i utrzymuje) na własny koszt. Najczęściej pochodzi ono od TP SA, z którą Air Bites ma umowę ramową. Takie łącze instalowane jest u pierwszego klienta w danej lokalizacji, kolejni chętni uzyskują dostęp bezprzewodowo poprzez współdzielony router/access point.

Oferta Air Bites nie jest rewolucyjna biorąc pod uwagę stosunek ceny i przepustowości łącza (jeśli jest współdzielone) oraz limitów transferu dla użytkowników na poziomie 25 GB miesięcznie. Zaletą jest natomiast brak opłat instalacyjnych. Air Bites utrzymuje ponadto, że obecnie większość jej klientów nie współdzieli pasma mając do dyspozycji do 1 Mb/s, natomiast limity dotyczą właściwie jedynie użytkowników "szczególnie nadużywających łącza" (np. P2P).

"Zgodnie z założeniami świadczenia przez Air Bites usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu, tzw. oversubscription rate dla danego punktu dostępowego sieci WLAN docelowo wyniesie od 1 do max. 8 użytkowników. Odbywać się to będzie zgodnie z powszechnie uznanymi arkanami sztuki równego podziału dostępnego pasma (QoS). W przyszłości przy użyciu technik optymalizacji transferu (proxy cache). W chwili obecnej znakomita większość naszych klientów posiada dostęp do pasma w swojej lokalizacji w trybie exclusive" - zapewniają przedstawiciele operatora.

Air Bites dotychczas pozyskała w naszym kraju ok. 1000 klientów. Spółka działa obecnie w Warszawie i Krakowie, ale docelowo chce objąć swym zasięgiem większość dużych miast w Polsce. W Warszawie firma rozpoczęła testy transmisji WiMAX oraz rozwiązań dostępu do sieci w technologii PLC poprzez gniazdka elektryczne.

Air Bites oferuje usługi w Hiszpanii, Szwajcarii i Polsce. Właścicielem operatora jest szwajcarski koncern telekomunikacyjny Swisscom.