Wi-Fi następnej generacji?

Firmie xG Technology udało się opracować technologię, która może zrewolucjonizować rynek urządzeń Wi-Fi. Przedstawiciele koncernu twierdzą, że wykorzystując anteny (oddalone od siebie o półtora kilometra) emitujące sygnał o mocy zaledwie 0,0005 W są w stanie uzyskać przepustowość rzędu kilku-kilkudziesięciu megabitów na sekundę!

xMax do transmisji sygnału wykorzystuje częstotliwości poniżej jednego gigaherca, tymczasem Wi-Fi w standardzie 802.11b używa częstotliwości 2,4 GHz. Opisana powyżej próba została ponoć przeprowadzona przy częstotliwości 169,44 MHz, w terenie z budynkami i drzewami stojącymi na drodze sygnału. W jej trakcie udało się uzyskać przepustowość rzędu ok. 6 Mbps, choć firma twierdzi, że nie powinno być problemów z osiągnięciem nawet 42 Mbps.

Pierwsza sieć wykorzystująca xMax ma zostać uruchomiona we wrześniu na Florydzie, niedaleko siedziby firmy. Przedstawiciele xG Technology obiecują, że przy pomocy jednej stacji bazowej nadającej sygnał o mocy 1 W dostarczą szerokopasmowy Internet do użytkowników rozsianych na obszarze stu kilometrów kwadratowych.