Wer-kennt-wen.de - największy niemiecki serwis społecznościowy

Jeszcze do niedawna Niemcy niechętnie udzielali się na serwisach społecznościowych. Trend ten najwyraźniej ulega zmianie. Powoli u naszych sąsiadów rośnie Wer-kennt-wen.de, serwis nie wiele różniący się funkcjonalnością od Naszej-Klasy.

Serwis wer-kennt-wen.de (co można przetłumaczyć na "Kto-zna-kogo") rozpoczął działalność w 2006 r. Jeszcze pod koniec tego roku udało mu się zdobyć przychylność 1 mln osób (wg AGOF), które zaczęły regularnie odwiedzać serwis. Od tamtego czasu liczba użytkowników zwiększyła się prawie sześciokrotnie - obecnie serwis odwiedza 5,8 mln użytkowników.

Funkcjonalności serwisu nie różnią się od innych tego typu przedsięwzięć. Wer-Kennt-Wen.de pozwala więc znaleźć koleżanki lub kolegów z byłych klas czy obecnych firm. Użytkownicy mogą oczywiście dodawać zdjęcia, komunikować się z innymi a w miarę potrzeby zmieniać poziom prywatnosci. Wypisz wymaluj Nasza-Klasa.pl.

Gunnar Brune zauważa na Adage.com, że Niemcy, naród który przeżył dwa totalitaryzmy, szczególnie uczulony jest na punkcie ochrony danych osobowych. Co mogło wpłynąć na taki skok popularności Wer-kennt-wen.de? W pierwszej kolejności Brune wymienia nazwę, która jasno określa cel serwisu. Jest to szczególnie istotne w gąszczu dzisiejszych usług internetowych, na których zrozumienie internauta nie zawsze ma czas. Kolejnym atutem ma być to, ze Wer-kennt-wen.de jest otwarty dla wszystkich osób. Dla porównania inny niemiecki serwis społecznościowy, StudiVZ, odnotował szybki wzrost użytkowników adresując swoją ofertę wyłącznie do studentów.

Wer-kennt-wen.de - największy niemiecki serwis społecznościowy

wer-kennt-wen.de

Należy przyznać, że Niemcy jeszcze do niedawna nie były krajem, który specjalnie szalał na punkcie "społecznościówek". W 2007 r. średni zasięg serwisów społecznościowych w poszczególnych krajach świata wynosił 61 proc. - podaje Adage.com. W Niemczech zasięg ten wynosił wtedy tylko 39 proc. Wielki skok nastąpił w roku 2008, gdy zasięg tych serwisów przekroczył 50 proc.

Wer-kennt-wen.de - największy niemiecki serwis społecznościowy

wer-kennt-wen.de